wyklenci

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu kultywuje tradycje patriotyczne. W dniu 1 marca 2019 r. ”Mechanik” obchodził Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci – to żołnierze, którzy po II wojnie światowej nie pogodzili się podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu i tworzyli antykomunistyczne podziemie niepodległościowe. Brutalnie prześladowani i skazywani w pokazowych procesach na śmierć, dawali świadectwo heroicznego patriotyzmu.

Uczniowie z klas: Ib, Id i IIa przygotowali zajęcia edukacyjne o Żołnierzach Wyklętych w których przedstawili spojrzenie młodego pokolenia na dokonania podziemia antykomunistycznego. Utwory rapera Tadka „Wyklęci” i „Rotmistrz” wplecione w prezentację, oddały ducha tamtych czasów we współczesnej formie.
Organizatorami obchodów byli: Pani Małgorzata Żurek i Pan Mariusz Grewenda.

wykleci 1   wykleci 2