Pan Łukasz Drygała

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu utrzymuje ścisły kontakt z Absolwentami. Z okazji 125-lecia istnienia Szkoły są przeprowadzane interesujące wywiady z Absolwentami.
W dniu 26 marca 2025 r. został przeprowadzony wywiad z Absolwentem Panem mgr inż. Łukaszem Drygałą – technologiem, laureatem drugiego miejsca w konkursie na najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy na Mazowszu w 2023 roku. Pani Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Aldona Nowicka serdecznie zaprosiła Pana Łukasza Drygałę, jak i wszystkich Absolwentów i Pracowników Szkoły, na Główne Obchody Jubileuszu 125-lecia ZS Nr 1 w Olkuszu, które odbędą się 8 kwietnia 2025.

Oto treść wywiadu.
Witam serdecznie.
-W którym roku i w jakim zawodzie ukończył Pan naszą Szkołę?
Technikum Mechaniczne ukończyłem w 1994 roku - profil Budowa Maszyn.
-Kto był Pana wychowawcą?
Wychowawcą była Pani Maria Mitrus – najlepsza nauczycielka matematyki.
-Bardzo proszę opowiedzieć o edukacji, jaką odbył Pan w naszej Szkole.
Był to bardzo dobrze i miło spędzony czas. Przekazano nam obszerną wiedzą w każdej dziedzinie. Pomimo, że nie było w tamtych czasach komputerów, telefonów komórkowych czy „sztucznej inteligencji”, tworzyliśmy zgraną grupę i wzajemnie się wspieraliśmy. Kiedy ktoś potrzebował pomocy, mógł liczyć na wsparcie kolegów.
-Jakich nauczycieli Pan pamięta? Którzy nauczyciele najbardziej „utkwili” w Pana pamięci?
Najbardziej w mojej pamięci utkwiła Pani Maria Mitrus – wymagająca osoba, która nieraz miała do naszego zachowania zastrzeżenia, ale zawsze Nas broniła. Również bardzo miło wspominam Panią Janinę Zdebich oraz Pana Eugeniusza Kołodziejczyka.
-Jak wspomina Pan swoją klasę? Czy Pana szkolne znajomości przetrwały?
W klasie panowała dobra atmosfera, nie było złośliwości – generalnie dopisywały nam humory i staraliśmy się wiele rzeczy przyjmować na wesoło. Po ukończeniu Technikum wielu z nas poszło na studia do Krakowa, nawet mieszkaliśmy w tym samym akademiku w miasteczku studenckim AGH. Niektóre znajomości przetrwały do dzisiaj.
-Jakie wydarzenia szczególnie Pan zapamiętał z pobytu w Szkole? Z jakimi wspomnieniami wiąże się dla Pana nasza Szkoła?
Najlepiej wspominam wspólne wycieczki oraz warsztaty szkolne, gdzie od nas dużo wymagano, ale też my dawaliśmy wiele od siebie. Teraz trudno sobie wyobrazić dzisiejszą młodzież, która sama jest w kuźni i hartuje materiał czy w stolarni, gdzie obsługuje urządzenia lub maluje pistoletem znaki drogowe. Zmieniły się czasy i przepisy BHP.
-Jaka potoczyła się Pana kariera zawodowa?
Po ukończeniu Technikum poszedłem na studia do Krakowa. Ukończyłem w 1999 r. Akademię Górniczo-Hutniczą kierunek Metalurgia i Inżynieria materiałowa na Wydziale Przeróbki Plastycznej z tytułem magister inżynier.
Następnie podjąłem pracę w Fabryce Lin i Drutu „ Drumet” we Włocławku jako technolog. W chwili obecnej pracuję jako inżynier procesu w ArcelorMittal Huta Warszawa. Ponadto jestem Społecznym Inspektorem Pracy w Zakładzie.
-Jakie umiejętności nabyte w naszej Szkole okazały się najbardziej pomocne w Pana pracy zawodowej?
W Szkole przekazano nam podstawową wiedzę na bardzo wysokim poziomie, co zaowocowało w przyszłości. Dzięki warsztatom szkolnym mieliśmy styczność z wieloma narzędziami i urządzeniami.
-Jaki sukces jest największy w Pana dorobku zawodowym ?
Będąc technologiem we Włocławku współtworzyłem najcieńszy drut w historii zakładu – grubości ludzkiego włosa. Natomiast jako Społeczny Inspektor pracy zająłem drugie miejsce w konkursie na najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy na Mazowszu w 2023 roku.
-Co Pan mógłby powiedzieć o naszej Szkole w czasie obecnym?
Niestety nie przebywam często w rodzinnych stronach. Odwiedziłem Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu w 2024 r. z okazji jubileuszu 25 lat ukończenia Szkoły. Wraz z kolegami „spacerowaliśmy” po Szkole i wspominaliśmy „stare” czasy. Widać, że Szkoła zmieniła się i jest teraz dużo nowocześniejsza niż w latach 90-tych. Poszerzyła też specjalizacje i dynamicznie się rozwija się.
-Jakiej rady udzieliłby Pan uczniom Szkoły?
Technikum Nr 1 w Olkuszu to miejsce, gdzie naprawdę można się wiele nauczyć, poznawać nowych, ciekawych ludzi. Z naszej klasy wiele osób „rozjechało się”, nie tylko po Polsce, i ukończyło dobre uczelnie. Część pozostała w rodzinnych stronach, inni natomiast założyli rodziny i wyprowadzili się. Najważniejsze, że po tych 25 latach spotkaliśmy się i bawiliśmy się, jakby czas się zatrzymał. Nie było animozji czy złośliwości.
Oto moja rada dla uczniów Szkoły: Najważniejsze być zawsze sobą.
-Bardzo dziękuję za rozmowę.
Wywiad przeprowadziła Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu.