Biblioteka Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu nie tylko udostępnia zbiory, ale także jest miejscem promującym wzorce osobowe, upamiętniającym ważne rocznice i wydarzenia.
Z okazji DNIA KOBIET przypadającego 8 marca, uczniowie z klasy 2H: Kacper Rogóż, Piotr Stopa i klasy 3C Anastasiia Opatska, zaprezentowali wystawkę książek o kobietach żyjących w danych warunkach i okolicznościach, pochodzących na przestrzeni epok z różnych warstw społecznych – od pradawnej Ewy po czasy współczesne.
Były to książki w atrakcyjny sposób przedstawiające postacie kobiet - królowych, mieszczek, chłopek, naukowców, artystek, pionierek postępu, kobiet - postaci literackich, kobiet legendarnych, mężnych, odważnych, patriotek, muz artystów, prekursorek idei i kierunków, wzorów do naśladowania, bohaterek dnia codziennego. Każda Kobieta ma w sobie to „coś”, co sprawia, że zajmuje szczególne miejsce w społeczeństwie, pracy zawodowej i w rodzinie.
120. ROCZNICA PRZYZNANIA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA HENRYKOWI SIENKIEWICZOWI (1846 – 1916) – genialnemu polskiemu pisarzowi epoki pozytywizmu w 1905 r, przypadająca 19 marca, była inspiracją do zorganizowania przez uczniów klasy 5Ep: Kacpra Barana, Jakuba Ćwika, Dariusza Gorajczyka, Kamila Orubę, Piotra Rudego, Miłosza Rydzyka, Kacpra Skorusa, wystawki poświęconej publikacjom dotyczącym życia i twórczości pisarza, ekranizacji jego dzieł, jak również jego utworom. Na wystawce znalazły się m. in. trzy tomy „Pism Henryka Sienkiewicza” wyd. w 1899 r.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Natomiast uczniowie klasy 3B: Mateusz Grzanka, Paweł Iżak-Iżewski, Kacper Szczepankiewicz, Bartosz Wojtacha, w DNIU CZYTANIA TOLKIENA obchodzonego 25 marca, czytali dzieła Johna Ronalda Reuela Tolkiena (1892 – 1973) - wybitnego brytyjskiego pisarza popularyzującego literaturę fantasy oraz przedstawili wystawkę opartą na ilustracjach pochodzących z publikacji „Bestiarium Tolkiena” – opracowanie zbiorowe.
Wydarzenia zostały przygotowane pod kierunkiem pani Iwony Rams.