Istotnym przedsięwzięciem Jubileuszowego roku 125-lecia istnienia Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu jest przeprowadzanie wywiadu z Absolwentami.
W dniu 28 lutego 2025 r. Szkołę odwiedziła Absolwentka Szkoły – Pani Anna Turlej, natomiast Absolwentka Pani Nina Serwatka udzieliła wywiadu telefonicznie. Panie zostały serdecznie przywitane przez v-ce Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Panią Anetę Gut, która zaprosiła Panie, jak i wszystkich Absolwentów i Pracowników Szkoły, na kolejne wydarzenia związane z Jubileuszowymi obchodami, a będą to:
7 marca – Dzień Kobiet;
8 kwietnia 2025 – Główne Obchody Jubileuszu 125-lecia ZS Nr 1 w Olkuszu.
Oto treść wywiadów.
PANI ANNA TURLEJ
Witam Panią serdecznie.
-W którym roku i w jakim zawodzie ukończyła Pani naszą Szkołę?
Ukończyłam Szkołę Policealną Nr 1 Dla Dorosłych w ZS Nr 1 w Olkuszu w zawodzie Technik usług kosmetycznych. Uczęszczałam do niej w latach 08.02.2014-29.01.2016.
-Kto był opiekunem Pani kierunku kształcenia?
Opiekunem naszego kierunku kształcenia była Pani Joanna Cepak – nauczycielka przedmiotów zawodowych – teoretycznych i praktycznych.
-Bardzo proszę opowiedzieć o edukacji, jaką odbyła Pani w naszej Szkole.
Moja edukacja w Szkole rozpoczęła się od przypadku – akurat byłam w banku i zabrałam zostawioną tam ulotkę o naborze do Szkoły Policealnej Nr 1 Dla Dorosłych w ZS Nr 1 w Olkuszu w zawodzie Technik usług kosmetycznych. Pomyślałam, że jest to moje przeznaczenie zawodowe. Dopiero później dowiedziałam się, że te ulotki redagował Pan Bogdan Furman, który wówczas był v-ce Dyrektorem ZS Nr 1 w Olkuszu.
Moja nauka w Szkole Policealnej trwała 4 semestry i odbywała się w soboty i niedziele, czasami w piątki, w gabinecie kosmetycznym znajdującym się w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Teoria była przeplatana praktykami zawodowymi.
Przedmioty, jakich się uczyliśmy, to: podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce, BHP, Podstawy przedsiębiorczości, działalność gospodarcza i usługowa w salonie kosmetycznym, język angielski w kosmetyce, kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca twarzy, szyi i dekoltu, kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca dłoni, stóp i ciała, zabiegi pielęgnacyjne.
W trakcie edukacji ukończyłyśmy także szkolenie Depilacja pastą cukrową, które zostało przeprowadzone przez firmę zewnętrzną i potwierdzone uzyskaniem przez nas stosownych certyfikatów.
Nauki było bardzo dużo. Kształcenie zakończyło się egzaminem państwowym.
-Jak wspomina Pani swoje Koleżanki z grupy?
W mojej grupie były same Panie. Byłyśmy ze sobą bardzo zżyte i wzajemnie pomocne. Zaraz po ukończeniu Szkoły spotykałyśmy się częściej. Obecnie mam kontakt z trzema koleżankami. Czasem wykonujemy sobie wzajemnie zabiegi kosmetyczne.
-Jakie wydarzenia szczególnie Pani zapamiętała z pobytu w Szkole?
Szczególnie zapamiętałam Dni Otwarte w Szkole, podczas których organizowałyśmy nasze stoisko kosmetyczne i wykonywałyśmy Gościom zabiegi kosmetyczne. Takie zabiegi przeprowadzałyśmy także w czasie szkolnych, cyklicznych Dni Kobiet.
-Jak potoczyła się Pani kariera zawodowa?
Po ukończeniu Szkoły Policealnej Dla Dorosłych pracowałam w gabinecie kosmetycznym w zawodzie kosmetyczka. Obecnie prowadzę pokazy i szkolenia kosmetyczne dla odbiorców. Hobbistycznie wykonuję dla znajomych okolicznościowy makijaż. Bardzo lubię swój zawód i zawsze o nim marzyłam.
-Jakie umiejętności nabyte w naszej Szkole okazały się najbardziej pomocne w Pani pracy zawodowej?
Hennę, makijaż, masaż, wykonywałam wcześniej przed ukończeniem Szkoły policealnej, ale nauka w Szkole ugruntowała moją wiedzę i umiejętności. Poszerzyła je o manicure, pedicure, pielęgnację ciała i twarzy. Wcześniej kończyłam tylko kursy zawodowe ale Szkoła Policealna dała mi pewność siebie i fachowe podejście do kosmetyki. Uważam to za największy sukces w mojej karierze zawodowej. Pani prowadząca zajęcia zawsze podkreślała: „Wy jesteście profesjonalistkami”.
-Czy w Pani Rodzinie są Absolwenci „Mechanika”?
Tak. „Mechanik” to Szkoła wielopokoleniowa w danej rodzinie. Zaczęło się od MOJEJ MAMY, która ukończyła w „Mechaniku” trzyletnią Szkołę Zawodową w zawodzie krawcowa w 1970 r. Mama często wspominała o Panu Pachoł – nauczycielu przedmiotu krawiectwo ciężkie. Był to nauczyciel bardzo wymagający ale dzięki temu Mama całe życie pracowała głównie w zawodzie krawieckim i była bardzo dobrą krawcową. Uczęszczała do klasy ze swoją przyjaciółką, która została później moją CHRZESTNĄ. Szkoła krawiecka realizowała przedmioty ogólnokształcące i zawodowe, dotyczące kroju i szycia oraz miała swój piękny sztandar, przy którym odbywały się uroczystości szkolne.
Natomiast MOJA MŁODSZA SIOSTRA Nina Serwatka także ukończyła „Mechanik”. Połączmy się z Nią telefonicznie i poprośmy o udzielenie wywiadu.
-Bardzo dziękuję za rozmowę.
PANI NINA SERWATKA:
Ukończyłam w „Mechaniku” czteroletnie Liceum Zawodowe i uzyskałam tytuł Mechanika napraw i urządzeń. Zdałam Maturę w 1992 r. W mojej klasie większość stanowili chłopcy. Z nauczycieli najbardziej zapamiętałam Nauczycieli: Panią Janinę Kotnis, która uczyła nas języka polskiego i Pana Bogdana Furmana – nauczyciela przedmiotów zawodowych. Zajęcia zawodowe mieliśmy na starej hali warsztatowej. Praktyki zawodowe odbywaliśmy w OFNE. Kilka razy w roku jeździliśmy na wycieczki krajoznawcze. Pamiętam trzydniową wycieczkę do Wisły i trzydniową wycieczkę w okolice Kudowy – Zdroju. Podczas edukacji udzielałam się w radiowęźle szkolnym i uczestniczyłam w Radzie Szkoły. Moja klasa była zgrana i wszyscy się lubili. Na Studniówce bawiliśmy się w sali, która pełniła funkcję stołówki i mieściła się przy OFNE. Zadaniem mojej pracy dyplomowej było wykonanie imadła. Pisemny egzamin zawodowy zdawaliśmy na dawnej małej sali gimnastycznej – obecnie strzelnicy wirtualnej. Ukończyłam Studium Kreślarskie w Krakowie. Na podstawie wykonanego przeze mnie jeszcze w „Mechaniku” imadła, wykonałam do niego podstawkę obrotową jako pracę końcową w Studium Kreślarskim. Umiejętności nabyte w Szkole, zwłaszcza rysunek techniczny, przydały mi się także w pracy zawodowej. Jeśli chodzi o utrzymywanie więzi ze Szkołą, to okazjonalnie bywam na tam organizowanych Dniach Kobiet. Sporadycznie utrzymuję kontakty z klasą.
PANI ANNA TURLEJ:
MOJA DRUGA SIOSTRA również ukończyła „Mechanik” – trzyletnią Szkołę Zawodową fryzjerską w 1992 r. i jest bardzo zadowolona z tej edukacji.
Natomiast SYN MOJEJ TRZECIEJ SIOSTRY JAKUB PECIAK także ukończył ZS Nr 1 w Olkuszu – 5-letnie Technikum w zawodzie Technik mechatronik w roku szkolnym 2023-2024. Zdał Maturę z sukcesem. Ze Szkoły jest bardzo zadowolony i dalej kształci się w tym kierunku. Nauka zdobyta w Szkole bardzo mu się przydała. Obecnie studiuje. Jednocześnie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie obsługując i naprawiając urządzenia mechaniczne.
-Co mogłaby Pani powiedzieć o naszej Szkole w czasie obecnym?
Często koło Szkoły przechodzę, bo niedaleko niej mieszkam. Podziwiam nowo wybudowane budynki – CKU i nową salę gimnastyczną z przestronnym łącznikiem. Imponujący jest także wystrój florystyczny szkolnych wnętrz i piękne są ogrody na zewnątrz.
-Czy utrzymuje Pani obecnie kontakt ze Szkołą?
Sporadycznie. Przy okazji kolejnych Jubileuszów Szkoły uczestniczę w Dniach Kobiet.
-Jakiej rady udzieliłaby Pani uczniom Szkoły?
To, co lubimy robić, tego uczmy się z pasją.
-Bardzo dziękuję za rozmowę.
Wywiady przeprowadziła Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu