Wywiad z Absolwentem Tadeuszem ChwastemJubileusz 125-lecia ZS Nr 1 w Olkuszu jest szczególną okazją do spotkań z Absolwentami oraz do przeprowadzania z nimi wywiadów. W dniu 05.11.2024 r. odwiedził naszą Szkołę i spotkał się z uczniami jej Absolwent - Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Olkuszu, Pan Tadeusz Chwast, którego serdecznie przywitała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu - Pani Aldona Nowicka, która zaprosiła zacnego Gościa, jak i wszystkich Absolwentów i Pracowników Szkoły, na kolejne wydarzenia związane z Jubileuszowymi obchodami. Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny PWiK Pan Tadeusz Chwast w dniu 18.11.2024 r. udzielił Szkole wywiadu.

Zdjęcia w GALERII.

Oto jego treść.
Witam Pana serdecznie.
-Panie Prezesie, w którym roku i w jakim zawodzie ukończył Pan naszą Szkołę?
Ukończyłem Technikum Samochodowe zdając maturę w 1984 r. Moja klasa, jak na męską specjalność przystało, składała się z samych „samochodziarzy”.

-Kto był Pana wychowawcą?
Moją wychowawczynią była Pani Zdzisława Sztafińska – polonistka.

-Bardzo proszę opowiedzieć o edukacji, jaką odbył Pan w naszej Szkole.
Dominowały przedmioty zawodowe, wśród których mogę wymienić: części maszyn, maszynoznawstwo, elektrotechnika, silniki pojazdów samochodowych, budowa podwozi i nadwozi samochodowych, obsługa i naprawa samochodów. Przedmioty ogólne, których się uczyliśmy, to m. in. język polski, matematyka, historia, język rosyjski, fizyka, chemia, propedeutyka nauki o społeczeństwie.

-Jak potoczyła się Pana kariera zawodowa?
Przyznam się, że osobiście unikam słowa „kariera”. Ma ono w moim odczuciu zabarwienie pejoratywne, jako działanie zmierzające z całą bezwzględnością do awansu zawodowego, jako celu samego w sobie - stąd zapewne pochodzenie słowa „karierowicz”. Dlatego jeżeli już muszę mówić o mojej karierze zawodowej, to tylko rozumianej jako indywidualny rozwój, głównie poprzez stałe podwyższanie swoich kompetencji i to kompetencji wielokierunkowych. To gruntowne wykształcenie i znana dzisiaj zasada lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie. I tak:
Moja Alma Mater, to studia o specjalności Zarządzanie Firmą na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie, gdzie z wynikiem bardzo dobrym złożyłem egzamin magisterski.
Pierwsze studia podyplomowe – Studia Psychologii i Pedagogiki dające kwalifikacje pedagogiczne do pracy nauczycielskiej.
Kolejne: Instytut Transportu Samochodowego na których uzyskałem Europejski Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym i Międzynarodowym Transporcie Drogowym.
Posiadam kwalifikacje do zasiadania w Spółkach Skarbu Państwa a także Likwidatora i Syndyka Masy Upadłości potwierdzone państwowym egzaminem Ministra Skarbu Państwa.
Kolejne, bo nie chcę powiedzieć że ostatnie to menadżerskie studia executive EMBE – Executive Master of Business Administration.
W międzyczasie wiele kursów i szkoleń głównie z tematyki zarządzania, kontrolingu, informatyki, księgowości zarządczej, czy motywacją i zarządzaniem zespołem.

-Jaki nauczycieli Pan pamięta?
Pamiętam Panią Marię Mitrus – nauczycielkę matematyki, Pana Jana Żebraka - ówczesnego Dyrektora Szkoły, Pana Krzysztofa Orczyka - zastępcę Dyrektora Szkoły, Pana Mariana Buczka – nauczyciela przedmiotów zawodowych.

-Czy Pana szkolne znajomości przetrwały?
Posiadam kontakt z niektórymi kolegami z klasy, ale już, niestety, coraz rzadszy.

-Jakie umiejętności nabyte w naszej Szkole okazały się najbardziej pomocne w Pana karierze zawodowej?
Moją wiedzę i umiejętności z przedmiotów z praktycznej nauki zawodu, wykorzystałem w mojej pracy związanej z branżą motoryzacyjną. Edukacja, jaką zdobyłem w Technikum Samochodowym, niezmiernie mi się przydała, ponieważ duża część mojej tzw. kariery zawodowej była związana z branżą samochodową i transportem.
Moje pierwsze stanowisko kierownicze, to właśnie kierownik transportu przy jednym z olkuskich Zespołów Szkół.
Byłem założycielem i Dyrektorem olkuskiego oddziału Fundacji Oświaty w Warszawie oraz Dyrektorem Handlowo-Usługowej Spółdzielni Osób Prawnych w Warszawie.
Byłem doradcą Zarządu firmy prywatnej a następnie jej Prezesem Zarządu. Jako sukces przypisuję sobie zorganizowanie eksportu produkcji na niełatwe rynki wielu krajów europejskich i azjatyckich. Zorganizowałem dział transportu i logistyki do obsługi tych rynków opartych dotychczas na usługach zewnętrznych.
Wygrałem konkurs na stanowisko: Prezesa Zarządu Bazy Transportu Samochodowego sp. Z o.o. w Dąbrowie Górniczej.
Kilka lat później podjąłem wyzwanie i stanąłem przed Zgromadzeniem Wspólników ubiegając się o stanowisko Przewodniczącego Związku Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Udało się przekonać do siebie udziałowców i zostałem Prezesem Zarządu tego Związku Międzygminnego. Tu zrealizowałem wielki projekt z dofinansowaniem funduszy unijnych - pozyskałem 28 milionów złotych na nowe autobusy niskoemisyjne, spełniające normę spalania Euro 6, całkowicie zmieniając nie tylko jakość ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszej komunikacji miejskiej.
W roku 2022 włodarze 4 gmin Powiatu Olkuskiego: Gminy Olkusz, Gminy Bolesław, Gminy Bukowno i Gminy Klucze, powierzyli mi objęcie obecnej funkcji, to jest Prezesa Zarządu i Dyrektora Naczelnego olkuskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Olkuszu.
Obszar działań tego Przedsiębiorstwa jest bardzo duży. Ciągłe i niezawodne zaopatrywanie w najwyższej jakości wodę i oczyszczanie ścieków to powołanie i misja naszego Przedsiębiorstwa.

-Jaki sukces jest największy w Pana dorobku zawodowym?
Za mój osobisty sukces uważam m. in. moją aktywność społeczną. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji którym kieruję, wspiera wiele lokalnych przedsięwzięć.
Chętnie obejmuję Patronat różnych akcji zwłaszcza promujących ochronę środowiska.
Do działalności ekologicznej przywiązuję szczególną uwagę. Promuję wszelkie działania oparte o zrównoważony rozwój i dbałość o niepogorszony stan środowiska naturalnego.
Z roku na rok rozwijam działalność edukacyjną z zakresu edukacji ekologicznej. To takie znane projekty jak Klub Przyjaciół Kropelki Ambrelki, Akademia Profesora Wodniczka, pouczające ścieżki ekologiczne czy rokroczne bardzo popularne w szkołach konkursy „Chrońmy Źródła Wody”.
Nasze przedsiębiorstwo w 2022 r. wspólnie ze Stowarzyszeniem Białej Przemszy zdobyło ogólnopolskie, prestiżowe wyróżnienie ZŁOTY EOKLAUR nadawany przez Polską Izbę Ekologii we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – właśnie w dziedzinie edukacji ekologicznej.
W swej dotychczasowej działalności zawodowej kieruję się niezmiennie zasadą: najważniejszym zasobem każdej instytucji a w przedsiębiorstwie kapitałem - jest człowiek. Najistotniejszym elementem sukcesu nie tylko w przedsiębiorstwie ale w każdym działaniu, jest praca zespołowa oraz skuteczne motywowanie i zarządzanie tym zespołem.
Uważam, że takie właśnie podejście w całej mojej dotychczasowej drodze zawodowej, to nie tylko moja satysfakcja ale także mój osobisty sukces.

-Co mógłby Pan powiedzieć o naszej Szkole w czasie obecnym?
Zmiany, jakie od kilkunastu lat zaszły w tej Szkole, są diametralne in plus.
Dokonały się tu ogromne, pozytywne przemiany: przyspieszenie wszechstronnego rozwoju edukacyjnego, diametralny skok w nowoczesność. Jest to zupełnie inna szkoła od tej do której ja uczęszczałem. Staje na wysokości zadania. Nadąża za rewolucyjnymi zmianami technicznymi i świata informatycznego, jest cenną cegiełką w społecznej gospodarce kraju i świata. Jest swoistym znakiem czasu. Niewątpliwie wyprzedza inne placówki oświatowe pod względem edukacyjnym i bazowym. Mam tu m. in. na myśli nowoczesne Centrum Kształcenia Ustawicznego, które „wybiega” daleko w przód i niewątpliwie spełnia swoje cele. Także nowa, ogromna sala gimnastyczna wraz z przestrzennym łącznikiem wywiera niesamowite wrażenie. Widzi to także wielu z moich znajomych. Szkoła nawiązuje do najlepszych tradycji. Kształciła przed wojną, po wojnie i kształci obecnie wysoko wykwalifikowanych fachowców. Współcześnie kreuje najwyższe standardy nauczania. Jest otwartą i odważną Szkołą, elastyczną w stosunku do rynku pracy, wychodzącą naprzeciw europejskim i światowym trendom w kształceniu zawodowym. Wyznacznikiem jakości nauczania jest między innymi realizacja zagranicznych i unijnych projektów edukacyjnych.

-Czy utrzymuje Pan obecnie kontakt ze Szkołą?
Jak najbardziej tak. Są to wzajemne relacje, opierające się na bieżących oraz okolicznościowych spotkaniach.

-Jakiej rady udzieliłby pan uczniom Szkoły?
Poradziłbym uczniom, aby byli dumni z wyboru tej Szkoły, bo posiada ona nie tylko bogatą tradycję i historię, ale także znakomitą jakość nauczania. Dyrekcja świetnie pracuje i przyciąga do siebie wspaniałych dydaktyków i pedagogów. Polecałbym, aby uczniowie z tych najwyższych wartości i standardów jak najwięcej chcieli korzystać.

-Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję bardzo.

Wywiad przeprowadziła Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu