Edukacja z wojskiemW Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu funkcjonują klasy z Oddziałem Przygotowania Wojskowego, kształcące młodzież w obszarze służb mundurowych i w wybranym zawodzie. Uczniowie tych oddziałów mają możliwość zdobycia wiedzy w obszarze służb mundurowych. Atutem tych klas są liczne wyjazdy zawodowe, profesjonalne kursy, szkolenia, programy.

W dniu 14 czerwca 2024 r. odbyło się spotkanie uczniów Szkoły z sierżantem Marcinem Kasprzykiem z 8 Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego, w ramach programu edukacyjno-obronnego „EDUKACJA Z WOJSKIEM” realizowanego w roku szkolnym 2023/2024. Było to szkolenie specjalnie przygotowane dla uczniów ZS Nr 1 w Olkuszu przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest „podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych”.
Było to ekscytujące, atrakcyjne i bardzo frapujące spotkanie, które wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników.
Dotyczyło m. in. schematu systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi RP, Sił Zbrojnych RP, zadań i wyposażenia 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach. Uczniowie mogli także praktycznie zapoznać się z zaprezentowanym podczas spotkania wojskowym sprzętem.
Organizatorami szkolenia były Panie: v-ce Dyrektor Dagmara Chorzępa i Kierownik praktycznej nauki zawodu Elżbieta Kania.