Dzień książkiCyceron powiedział: „do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”. W minionym tygodniu uczniowie ZS Nr 1 w Olkuszu obchodzili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wydarzenie to miało na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. W związku z tym uczniowie poszli do szkolnej biblioteki, by uczcić święto w otoczeniu książek. Po wypożyczeniu ulubionych dzieł udali się do różnych kątów i kącików szkolnych, by poznać treść wybranych pozycji literackich.

Czytali z nostalgią, zaciekawieniem i zapałem. Chętnie pozowali z książkami na szkolnym korytarzu, a także w wielu charakterystycznych miejscach naszej szkoły. Byli zaczytani na kanapie w szkolnej przewiązce, w sklepiku, w otoczeniu zieleni, pod bacznym okiem patrona Zespołu - Stanisława Staszica… Czytali, w miejscach, w których mieli możliwość usiąść na chwilę w towarzystwie ulubionej książki.
Czytanie książek posiada wiele zalet m.in. wzbogaca słownictwo, poprawia relacje z innymi, rozwija kreatywność i wyobraźnię, kształtuje poglądy. Mając na względzie te pozytywne aspekty nie sposób nie oddać hołdu książce, która przez lata towarzyszy edukacji. Dodatkowym działaniem promującym święto było przygotowanie przez uczniów parafrazy wybranych fragmentów dramatów Williama Szekspira, angielskiego autora, którego 408 rocznica śmierci przypada 23 kwietnia. Obchodom święta patronowały panie: Iwona Rams i Joanna Imielska-Płonka.
Kwintesencją tej literackiej uczty jest świadomość uczniów, że czytanie to uniwersytet, okno na szeroki świat… To sposób na życie wypełnione pasją i mądrością.