Edukacja ekonomicznaW ramach projektu edukacji ekonomicznej - Ja znam się na pieniądzach, realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim uczniowie klas I i II ZS Nr 1 w Olkuszu wzięli udział w wykładach i warsztatach z zakresu finansów i ekonomii . Tematy zajęć dotyczyły następujących działów: Przedsiębiorczość – kształtowanie postaw sprzyjających przedsiębiorczości; Cyberbezpieczeństwo w odniesieniu do finansów osobistych; Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo na rynku finansowym; Zarządzanie i planowanie budżetu domowego; Systemy bankowe i rynek finansowy. Kryptowaluty- sposób na szybki zarobek czy piramida finansowa?; Parabanki - Co to takiego?; Jakie są zagrożenia zaciągania pożyczki? Historia pieniądza, stabilność systemu finansowego.

Celem cyklu wykładów jest upowszechnienie wiedzy ekonomicznej w oparciu o praktyczne zastosowanie matematyki i przedsiębiorczości wśród uczniów klas I i II szkół ponadpodstawowych. Bardzo ważna jest popularyzacja wiedzy z zakresu zarządzania własnymi środkami finansowymi obrotu pieniędzmi w formie gotówkowej i bezgotówkowej, oszczędzania i inwestowania, a także przedsiębiorczości. Organizatorzy warsztatów skupili się na propagowaniu wiedzy z zakresu finansów, jak i promowaniu świadomości ryzyka finansowego potencjalnego zysku oraz otoczenia finansowego wśród uczestników tej części projektu. W dzisiejszym świecie istotnym elementem w edukacji młodzieży jest budowanie kompetencji ekonomicznych i finansowych, które dzięki uczestnictwu w warsztatach było możliwe.
Uczniowie 30 kwietnia będą mogli również przystąpić do konkursu, którego celem będzie sprawdzenie wiedzy ekonomicznej w konkretnych obszarach. Zakres wiedzy sprawdzanej podczas konkursu będzie ściśle związany z serią wykładów dotyczących ekonomii.