Dzień OtwartyDni Otwarte w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu organizowane od 2008 r. dla uczniów, którzy stoją u progu wyboru szkoły ponadpodstawowej, są atrakcyjne i owocne zarówno dla Szkoły, jak i dla gości. W dniu 22 marca 2024 r. odbył się, już po raz 17, Dzień Otwarty. Był on adresowany dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej.

Zdjęcia w GALERII.

„Witam Was na Nowej Sali gimnastycznej. Jest to nasza świątynia sportu. Nasza Szkoła, która za chwilę będzie obchodzić Jubileusz 125 – lecia swojego istnienia, jest związana z uczniami, zawodem i Powiatem Olkuskim. W dzisiejszych czasach istnieje potrzeba elastycznego podejścia do gospodarki, aby życie człowieka było szczęśliwe i spełnione. Stajecie przed bardzo ważnym wyborem. Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Dawniej były tzw. pewniaki w zawodach. Teraz sztuczna inteligencja pozbawia ludzi miejsc pracy. Ta Szkoła jest INNA, jeśli chodzi o FORMĘ KSZTAŁCENIA. W trakcie pobytu w Szkole można ZMIENIĆ ZAWÓD. W wieku 18 lat umożliwia podjęcie DRUGIEGO KIERUNKU, bo za chwilę może być różnie na rynku pracy. Wczoraj gościliśmy 49 PRACODAWCÓW, którzy poszukują bardzo intensywnie naszych absolwentów, bo spełniają oni bardzo wysokie wymagania. Nasza Szkoła kształci w zawodach tzw. PIERWSZEJ PREFERENCJI W POLSCE. Wasze umiejętności będą docenione, bo firmy poszukują pracowników przygotowanych do dalszego życia. U nas w klasie czwartej jest koniec kształcenia zawodowego. W klasie piątej nabywa się DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI potwierdzone egzaminami zawodowymi. Nasza Szkoła realizuje NAJWIĘCEJ PROJEKTÓW UNIJNYCH W POWIECIE OLKUSKIM. Obecnie realizujemy kilka projektów powiązanych z praktykami zawodowymi – byliśmy w Sewilli, a potem w Portugalii. W maju rusza drugi projekt 2-letni - Niemcy, Holandia, Turcja i my. Następny to projekt edukacyjny szkolny – jedziemy do szkoły i nabywamy m. in. kompetencji miękkich oraz językowych. Czwarty projekt jest wdrażany z Węgrami – jedziemy do Budapesztu a następnie nastąpi rewizyta. Wszystkie projekty są BEZPŁATNE. Można się z nimi zapoznać na stoisku ERASMUSA. Otrzymujecie CERTYFIKATY, które otwierają drogę na świat. Nasza Szkoła posiada odpowiednie WYPOSAŻENIE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE, nieodbiegające od rynku pracy. W kwietniu będziemy mieć informację, czy będziemy realizować 5-letni program unijny – można będzie ukończyć m. in. prawo jazdy kategorii B, kurs grafiki. Nasza Szkoła posiada BARDZO DUŻO MOŻLIWOŚCI, wspaniałą kadrę, dla której UCZEŃ JEST NAJWAŻNIEJSZY” – powiedziała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka serdecznie witając przybyłych gości.
W trakcie powitania miał miejsce dwukrotny pokaz skoków na trampolinie, wykonany przez ucznia Piotra Stopę z klasy 1h.
Następnie współkoordynatorka spotkania – Pani Marta Janczak, przedstawiła szczegóły Dnia Otwartego, który był Szkołą „w pigułce”.
Na tegoroczny Dzień Otwarty ośmioklasiści przybyli bardzo licznie.
Zawsze wielu z nich zapisuje się do „Mechanika” i kończy go z sukcesem, bo jest on PROPOZYCJĄ NIE DO ODRZUCENIA. Na przestrzeni lat wciąż otwierane były nowe, najbardziej poszukiwane kierunki kształcenia. Od roku szkolnego 2024/2025 „ruszy” NOWOŚĆ –TECHNIK WETERYNARII, oferujący m. in. wyjazdy raz w miesiącu na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, do stadniny koni i współpracę ze schroniskiem dla zwierząt.
Na zajęciach prezentujących zawody nauczane w Szkole, ośmioklasiści mogli zapoznać się z jej bogatą ofertą edukacyjną – m. in. zawodami, darmowymi kursami realizowanymi w ramach projektów unijnych, zagranicznymi praktykami zawodowymi, bezpłatnymi kursami kwalifikacyjnymi. Nauka w tej ze wszech miar WYJĄTKOWEJ i INNOWACYJNEJ Szkole, rozjaśnia PERSPEKTYWY, „wyprzedza” rynek pracy i otwiera nowe horyzonty. Zmienia życie tak, że uczeń i absolwent jest USATYSFAKCJONOWANY, ZNAKOMICIE PRZYGOTOWANY do wejścia na wymagający i zmieniający się RYNEK PRACY oraz do podjęcia wyższych studiów, PEWNY w wykonywani u zawodu, otwarty na ŚWIAT, odporny na stres, mający wiarę we własne siły, KOMPETENCJE, mający świetne PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ.
Podczas Dnia Otwartego, ośmioklasiści zwiedzili nową salę gimnastyczną i infrastrukturę. Uczestniczyli w pokazach robotów i dronów. Brali udział w pokazach chemicznych, w zajęciach z zakresu pojazdów samochodowych, mechatroniki, mechaniki, logistyki, architektury krajobrazu, grafiki, elektryki, fotografii. Poznawali nowy kierunek kształcenia w Szkole - Technik weterynarii. Mieli także okazję jeździć szkolnym autem do nauki jazdy, potrenować strzelanie w wirtualnej strzelnicy, wsiąść na mechanicznego byka rodeo, zajrzeć do kącika ERASMUSA, gdzie zapoznali się z realizowanymi przez Szkołę unijnymi programami, jako szansą zdobycia nowych umiejętności w nowych warunkach. Zapoznali się również z kołem naukowym Bozon. Opiekunowie przybyłych uczniów skorzystali także z zabiegów kosmetycznych. Muzyczną oprawę zapewnił DJ Sosen. Popcorn, gadżety, słodki poczęstunek, fotobudka, były dopełnieniem tego fascynującego Dnia.
Reasumując – było mnóstwo wspaniałej zabawy, atrakcji, niespodzianek.
Dzień Otwarty koordynowali: v-ce Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pan Dariusz Skałbania i Pani Marta Janczak.
Do zobaczenia w naszej Szkole, która CZEKA NA CIEBIE!!!