Wycieczka Ołomuniec WiedeńUczniowie klas pierwszych postanowili podsumować sezon zimowy i udali się w radosnych nastrojach do malowniczego Ołomuńca i pięknego Wiednia. Wycieczka trwała trzy dni i miłośnicy podróży zdążyli poznać wiele ciekawych miejsc związanych historią i kulturą Czech oraz Austrii.

Kilka zdjęć w naszej GALERII.

Ołomuniec to miasto na Morawach, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe. Młodzi turyści byli zachwyceni rynkiem w stylu barokowym, ratuszem, Katedrą św. Wacława, której ciszę i duchowość mogli poczuć oglądając wspaniałe wnętrze tej ważnej dla Czechów sakralnej budowli. Katedra posiada największą wieżę noegotycką w Republice Czeskiej, a także znajduje się w niej największy dzwon na Morawach. Spacer po rynku był dla uczniów momentem relaksu i spokoju.
Zwiedzanie Wiednia w kolejnym dniu wycieczki rozpoczęli od polskiego akcentu - wzgórza Kahlenberg, gdzie Jan III Sobieski w 1683 roku stoczył zwycięską walkę z Imperium Osmańskim.
Pierwszoklasiści mogli poczuć klimat miasta spacerując po wiedeńskich ulicach, delektując się austriackimi smakami i atmosferą miasta. Przewodnicy opowiadali o historii i kulturze Wiednia, a także o jego ciekawostkach, zabytkach, topografii. Jadąc Ringiem można było zobaczyć architekturę Wiednia i najważniejsze miejsca: Operę, Belveder, muzea, uniwersytety, ambasady, galerie, pomniki, parki i place np. Schwarzenrbergen. Miejscem, w którym się zatrzymaliśmy, by posłuchać o historii był Hoffburg - największy pałac władców Austrii, gdzie w skrzydle Leopolda rezydencję ma prezydent kraju. Największe wrażenie zrobiła na zwiedzających Katedra św. Szczepana i jej ciekawa historia. Spacer ulicami Graben i Kaerten to także niesamowite wzruszenie.
W kolejnym, bo trzecim dniu zadowoleni, gotowi do dalszych podbojów miasta uczniowie niczym dzielny Jan III Sobieski wyruszyli na dalszy podbój Wiednia. Ten dzień był „dniem muzealnym" - uczniowie mogli podziwiać ciekawe eksponaty w Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajduje się słynna wapienna figurka powstała w paleolicie - Venus z Willendorfu - szacuje się, że figurkę mierzącą 11 cm wyrzeźbiono ok. 30 tysięcy lat temu. Została wykopana w 1908 r. podczas prac drogowych w miejscowości Willendorf w Austrii.
Kolejnym przystankiem na trasie wiedeńskiej było oceanarium Haus des Meeres - Dom Morza, gdzie uczniowie poczuli się jak prawdziwi zdobywcy oceanów podziwiając faunę akwariową, terrarystykę, papugi i lemury z całego świata (Afryki, Australii, Madagaskaru i wielu innych miejsc na świecie). To niezwykle zwierzęce muzeum jest usytuowane w wieży artyleryjskiej z czasów II wojny światowej, z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę Wiednia, co nie umknęło uwadze uczniów z „Mechanika”.
Uczniowie byli zachwyceni atrakcjami turystycznymi i z sentymentem będą wspominać swoją wspólną, integracyjną wycieczkę. Pana Janka - przewodnika, jak i swoich nauczycieli nagrodzili brawami dziękując za wspaniałą podróż. W takim doborowym towarzystwie mogą podróżować częściej, ponieważ mieli okazję pobyć z rówieśnikami, wspólnie poznać wyjątkowe miejsca i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o Morawach i stolicy Austrii – pięknym Wiedniu.