Andrzejki 2023„Andrzejki” to okazja do ostatnich zabaw przed pełnym zadumy i oczekiwania na Boże Narodzenie okresem adwentu. Andrzejkowe obchody zawsze przypadają na noc z 29 na 30 listopada, dzień upamiętniający Św. Andrzeja. To stary ludowy zwyczaj, który miał dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

Dnia 29 listopada 2023 r. w ZS Nr 1 im. Stanisława Staszica przy ul. Górniczej 12 w Olkuszu, odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów naszej szkoły. Była to doskonała okazja do dobrej zabawy i integracji zespołów klasowych. Zabawę rozpoczęły wróżby pobudzające wyobraźnię. Katalog wróżb był bogaty, a każdy chciał wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Po wróżbach rozpoczęły się tańce przy znanych i lubianych przebojach. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, a humory dopisywały. Warto wspomnieć, że z Andrzejkami wiążą się nie tylko wróżby, ale również ludowe przysłowia. Jedno z nich szczególnie pasowało do panującej tego dnia pogody za oknem: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży”. Czy przepowiednia się sprawdzi?