Listopadowe wydarzenia czytelnicze 1

W listopadzie 2023 r. w bibliotece Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyły się wydarzenia czytelnicze.
Wydarzenia zostały zorganizowane pod kierunkiem Pani Iwony Rams.

W dniu 7 listopada 2023 r. Klaudia Drózd, Wiktoria Mosur, Zuzanna Milej, Zuzanna Gniecka, Wiktoria Adamczyk z klasy 2c, wzięli udział w wydarzeniu czytelniczym z okazji 11 listopada - 105 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. W dniu 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Szczególne miejsce na wystawce przypadło JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU ówczesnemu – Wodzowi Legionów Polskich, który odwiedził olkuską Szkołę Rzemieślniczą 20 listopada 1916 r.

Z kolei w dniu 14.11.2023 z kl. 1A: Nadia Chwistecka, Oskar Lisiewski, Łucja Trepka, Maria Karcz, Kinga Dobrowolska, upamiętnili przypadającą na dzień 1 listopada 1893 r. 130. ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA MATEJKI (1838-1893), genialnego polskiego malarza, jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich, rysownika, historiozofa, autora licznych obrazów przedstawiających wydarzenia z historii Polski, dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Jan Matejko Wniósł ogromny wkład w opiekę nad zabytkami Krakowa. Był wielokrotnie nagradzany na prestiżowych wystawach międzynarodowych.

Natomiast w dniu 16.11.2023 r. uczniowie z klasy 2D: Oliwia Chmura, Martyna Ciepał, Wiktor Szyguła i Łukasz Warwas uczcili 193 ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA LISTOPADOWEGO (29/30 listopada 1830 – 21października 1831), które toczyło się na terenie Królestwa Polskiego i części Litwy, Żmudzi i Wołynia.
Zostały także wygłoszone okolicznościowe pogadanki.

Listopadowe wydarzenia czytelnicze 2  Listopadowe wydarzenia czytelnicze 3

Źródła:
Ewa Micke-Broniarek, Muzeum Narodowe w Warszawie, Jan Matejko, [online]. [dostęp: 09.11.2023], Dostępny w Internecie: <https://culture.pl/pl/tworca/jan-matejko>