Body WorldsWycieczka klasy 2b na wystawę Body Worlds - Circle of Life oraz na seans filmu „Igrzyska Śmierci. Ballada ptaków i węży”. W dniu 22.11.2023 r. uczniowie klasy 2b pod opieką wychowawcy - mgr Agnieszki Kopeć - Boguckiej, uczestniczyli w wycieczce do Katowic podczas której mieli możliwość wziąć udział w najczęściej odwiedzanej wystawie edukacyjnej prezentującej cykl życia człowieka - The Body Worlds - The Cycle of Life oraz wybrać się na seans filmu „Igrzyska Śmierci. Ballada ptaków i węży”, będącego adaptacją powieści Suzanne Collins o tym samym tytule.

Pierwszą atrakcją czekającą na uczniów była najczęściej odwiedzana wystawa edukacyjna poświęcona budowie ludzkiego ciała, której pomysłodawcą i twórcą był Gunther von Hagens. Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą podziwiają ludzie na całym świecie od 1995 roku, oraz która za każdym razem wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Dzięki zastosowaniu ekspozycji prezentującej plastynaty oraz połączeniu wiedzy anatomicznej z elementami interaktywnymi, obserwacja układów ludzkiego ciała jest prawdziwą przygodą budzącą ciekawość i wielowymiarowe postrzeganie ludzkiego ciała jako swoistej machiny życia .Walor edukacyjny i wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej kruchości, bezbronności oraz wartości własnego zdrowia jednocześnie ucząc jak lepiej dbać o siebie.
Kolejnym punktem programu wycieczki był seans filmowy w Cinema City Silesia, gdzie uczniowie mogli obejrzeć “Igrzyska Śmierci. Ballada ptaków i węży”. Film, choć przedstawia wielowątkowy splot wydarzeń i wymaga niemałej koncentracji, stanowi przede wszystkim walor edukacyjny i umożliwia młodym ludziom spojrzenie z zupełnie innej perspektywy na różnorodność problemów, jakim jest poszukiwanie własnej ścieżki życiowej oraz chęć udowodnienia światu własnej wartości, poszukiwaniu swojej drogi do realizacji ambicji, która popycha do pięknych rzeczy, lecz w swojej skrajnej formie może doprowadzić do upadku nadrzędnych wartości człowieka, oraz do jego próżności i daleko idącego egoizmu. Głębokie przesłanie filmu pozwala na refleksję nad własną postawą wobec przemocy - wykazanie się bohaterstwem i obrona słabszych, czy może dołączenie do grona biernych obserwatorów i wyciszanie wyrzutów sumienia. Możliwość obiektywnego przyjrzenia się biegowi wydarzeń sprawia, że uczniowie mogli rozważyć zachowania ludzkie występujące pod wpływem najróżniejszych sytuacji i czynników oraz wyciągnąć wnioski płynące z przesłania filmu.
Dzień pełen wrażeń, edukacyjnych treści i ciekawych informacji oraz przemyśleń, budzących refleksję w sercu każdego człowieka sprawił, że młodzi ludzie uczący się w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu mogli spojrzeć na wymiar ludzkości z zupełnie innej perspektywy - człowieka jako istoty anatomicznie skomplikowanej, lecz kruchej, oraz bytu ludzkiego egzystującego w społeczeństwie pełnym skrajnych postaw wobec innych ludzi, dla którego jednak pomimo różnorodnych rządzy, wartości moralne powinny być priorytetem.