Malarka zapomniana 1

W dniu 20 listopada 2023 r. klasa 2F grupa 2 Technik fotografii i multimediów z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, uczestniczyła w uroczystym zakończeniu i podsumowaniu projektu „Maria Płonowska – malarka zapomniana” w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, którego Partnerem był m. in. Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu. Projekt był realizowany w ramach IV edycji konkursu grantowego „Dzieci Kapitana Nemo” - IV edycja i dofinansowany przez Fundację BGK.

Podczas Gali można było m. in. obejrzeć wystawę prac fotograficznych naszych uczniów, które powstawały w trakcie trwania projektu.
Fotografie wykonane na warsztatach zostały umieszczone w kalendarzu ściennym na 2024 rok oraz na zakładkach, jak również na wirtualnej wystawie na stronie internetowej PiMBP. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową torbę z wizerunkiem Marii Płonowskiej.
Dzięki udziałowi w projekcie, uczestnicy poznali życie i malarstwo Marii Płonowskiej oraz odwiedzili miejsca, związane z życiem i twórczością artystki. W trakcie projektu uczestnicy pogłębiali swoje umiejętności z zakresu sztuki fotografowania. W olkuskim Muzeum Regionalnym PTTK dowiedzieli się również, jak prowadzi się kwerendę archiwalną. W czasie jednodniowej wycieczki do miejsc związanych z Płonowską (Olkusz, Rezerwat Pazurek, Krzykawka, Bolesław i zamek Rabsztyn) młodzież Szkoły wykonywała fotografie.
Dzięki udziałowi w projekcie młodzi artyści z ZS Nr 1 w Olkuszu mogli skontaminować własną wrażliwość estetyczną z twórczością Marii Płonowskiej.

Malarka zapomniana 2

Opiekunem uczniów z ZS Nr 1 w Olkuszu uczestniczących w projekcie była pani Iwona Rams.