Maria PłonowskaUczniowie ZS Nr 1 w Olkuszu uczestniczą w interesujących projektach. Klasa 2 F – Technik fotografii i multimediów Gr 2, pod opieką pani Iwony Rams, uczestniczy w projekcie „Maria Płonowska – malarka zapomniana” w ramach IV edycji konkursu grantowego „Dzieci Kapitana Nemo”, który realizowany będzie od 1 września 2023 r. do 30 listopada 2023 r. przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Projekt jest dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – edycja I. Głównym celem projektu jest przypomnienie postaci wybitnej, lecz zapomnianej malarki Marii Płonowskiej (1878 – 1955), związanej z ziemią olkuską. W tym roku przypada 145. rocznica urodzin artystki. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież będzie mogła wzbogacić swój warsztat fotograficzny.

Zdjęcia w GALERII.

W dniu 25.09.2023 r. uczniowie klasy 2 F gr II wzięli udział w warsztatach historycznych o Marii Płonowskiej, które poprowadził pan Jacek Sypień - autor książek z zakresu historii regionalnej.
Maria Płonowska ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie. Była znamienitą pejzażystką i portrecistką, zaangażowaną w życie społeczne Olkusza, m. in. udział w przygotowaniu ważnych uroczystości, jak wizyta Wodza Legionów Józefa Piłsudskiego w Olkuszu w 1916 r.; obchody 60. rocznicy śmierci Francesco Nullo w 1923 r. Znała język włoski. Podróżowała po Polsce i Europie (m.in. odwiedziła Rzym, Paryż, Monachium, Wiedeń). Miejsca związane z Marią Płonowską na ziemi olkuskiej, to: Olkusz, Krzykawka, Bolesław, zamek Rabsztyn.

Po warsztatach uczestnicy zostali podzieleni na grupy. W dalszym etapie nastąpił spacer po Olkuszu śladami Marii Płonowskiej.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Regionalnym PTTK im. Antoniego Minkiewicza, gdzie Prezes olkuskiego oddziału PTTK pani Barbara Wróbel oraz pan Jacek Sypień przeprowadzili warsztaty historyczne (kwerendę archiwalną). Zostało także zaprezentowane malarstwo Marii Płonowskiej. Uczniowie obejrzeli również wystawę poświęconą olkuskim Żydom oraz historii harcerstwa olkuskiego „Gawęda o … olkuskim harcerstwie. 1915-2023”.