Wywiad z laureatami V STWM

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu od lat odnoszą prestiżowe sukcesy w konkursach i olimpiadach z dziedziny mechatroniki.
W dniu 24 marca 2023 r. Paweł Tracz i Jakub Żaba z klasy 4 Ep z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, pod kierunkiem Pana mgr inż. Marka Maliny, zajęli II miejsce w V Skawińskim Turnieju Wiedzy Mechatronicznej.
Z laureatami został przeprowadzony wywiad.

Witam Was serdecznie i gratuluję sukcesu.

-Dlaczego wybraliście właśnie kierunek Technik mechatronik?

Paweł Tracz:
Robotyka i praca manualna związana z programowaniem interesowały mnie od dziecka.

Jakub Żaba:
Do wybrania kierunku Technik mechatronik zachęciły mnie Dni Otwarte zorganizowane w ZS Nr 1 w Olkuszu, na których byłem jako uczeń szkoły podstawowej. Ponad to zauważyłem, że świat rozwija się coraz bardziej w kierunku mechatroniki.

-Jakie są Wasze zainteresowania?

Jakub Żaba:
Moje zainteresowania to: sport, czytanie książek, programowanie sterowników i muzyka.

Paweł Tracz:
Interesuję się programowaniem sterowników, dronami, „składaniem” komputerów oraz muzyką.

-Co skłoniło Was do udziału w V STWM?

Paweł Tracz:
Chęć rywalizacji, sprawdzenia swoich umiejętności oraz porównania poziomu wiedzy z innymi osobami.

Jakub Żaba:
Mechatroniczne zainteresowania, chęć udoskonalenia swoich umiejętności, sprawdzenia poziomu swojej wiedzy na tle innych uczniów – uczestników STWM, kształcących się tak jak my, w zawodzie Technik mechatronik.

-Jak wyglądało Wasze przygotowanie do Turnieju?

Jakub Żaba:
Zostawaliśmy po zajęciach aby doskonalić swoje mechatroniczne umiejętności oraz uczęszczaliśmy na dodatkowe zajęcia z zakresu mechatroniki. „Łapaliśmy” także w czasie lekcji każdą możliwość pogłębienia swojej wiedzy potrzebnej w Turnieju.

Paweł Tracz:
Przygotowując się do Turnieju, pracowaliśmy podczas zajęć w Szkole na nowym sterowniku i poświęciliśmy dużo czasu, aby nauczyć się go programować.

-Na czym polegało zadanie turniejowe?

Odpowiedź wspólna:
Było to zadanie praktyczne, dotyczące zaprogramowania windy.

-Co sprawiło Wam największą trudność podczas Turnieju?

Paweł Tracz:
Największą trudnością był czas. Także sami uczestnicy Turnieju wywarli na nas duże wrażenie. Myśleliśmy, że są od nas lepsi.

Jakub Żaba:
Kontakt z nowym programem do symulacji, z którym zetknęliśmy się pierwszy raz.

-Jakie emocje towarzyszyły Wam podczas Turnieju?

Na to pytanie odpowiemy wspólnie: stres, ekscytacja, „adrenalina”.

-Co zadecydowało o Waszym sukcesie?

Jakub Żaba i Paweł Tracz: dobra komunikacja między nami oraz z nauczycielem prowadzącym Panem mgr inż. Markiem Maliną. Ponad to obaj myślimy nieszablonowo i próbujemy złączyć nasze pomysły w jeden program.

Paweł Tracz:
Długa znajomość z kolegą, praca nad sobą na każdych zajęciach.

Jakub Żaba:
Także długie przygotowywanie się do Turnieju (miesiąc)

-Jak zareagowaliście na wiadomość o Waszym sukcesie?

Odpowiedź wspólna:
Poczuliśmy ekscytację i lekkie niedowierzanie. Nie spodziewaliśmy się, że zajdziemy tak wysoko wśród tylu szkół, jakie uczestniczyły w Turnieju. Rywalizacja była na wysokim poziomie.

-Jakie są, według Was, największe korzyści wynikające z udziału w V STWM?

Jakub Żaba:
Dla mnie jest to nagroda w postaci szkolenia u jednego ze sponsorów V STWM.

Paweł Tracz:
Zaprezentowanie swoich umiejętności przedstawicielom firm, które były sponsorami tego Turnieju.

-Co zmieniło się w Waszym życiu po odniesieniu sukcesu w Turnieju?

Może odpowiemy na to pytanie wspólnie. Poczuliśmy się pewni w tym, co robimy. Sukces odniesiony w Turnieju wpłynął także na naszą decyzję co do kontynuowania kariery zawodowej w kierunku mechatroniki.

-Co poradzilibyście kolegom, którzy by zechcieli wziąć udział w zawodowym konkursie?

Paweł Tracz:
Dobrze się przygotować do konkursu, poświęcić czas i nawiązać współpracę z nauczycielami, żeby dobrze wyjaśnili zagadnienia, dotyczące danego konkursu.

Jakub Żaba:
Doradziłbym, żeby nie bali się spróbować swoich sił startując w konkursach/olimpiadach.

-Czy macie konkretne plany związane z zawodem Technik mechatronik?

Jakub Żaba:
Jeszcze nie wiem, ale mając na względzie wyniki w STWM, trzeba będzie rozważyć taką możliwość.

Paweł Tracz:
Tak, wiążę konkretne plany z mechatroniką. Bardzo interesuje mnie programowanie sterowników i chciałbym w przyszłości programować duże roboty.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadziła Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu