onierze wyklci 5O jakiej ojczyźnie marzyli Polacy po wojnie? Dla przeważającej większości urzeczywistniająca się wizja Polski, rządzonej przez komunistów była nie do zaakceptowania. To oni nazywani przez komunistyczną propagandę bandytami lub ludźmi z lasu mieli odwagę przeciwstawić się ówczesnym realiom i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem o wolne i demokratyczne państwo. Dzisiaj, w dniu 01 marca w murach naszej szkoły miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Na zaproszenie Pani Dyrektor Aldony Nowickiej odwiedzili nas Panowie: Konrad Kulig i Mateusz Radomski, pełniący funkcję Prezesa i Wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. Nasze zaproszenie przyjął także gość szczególny, pan Adolf Cieślik.

Zdjęcia w GALERII.

Represjonowany działacz powojennej organizacji "Wolne Życie" i jeden z ostatnich żyjących członków powojennego antykomunistycznego podziemia na ziemi olkuskiej.
W dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych klasowe reprezentacje młodzieży wysłuchały prelekcji „Żołnierze Wyklęci ziemi olkuskiej”, którą zaprezentował pan Konrad Kulig, a następnie miały niepowtarzalną okazję wysłuchać wspomnień uczestnika powojennego ruchu oporu i więźnia okresu stalinowskiego. Barwna opowieść, którą snuł nasz gość dotyczyła między innymi lat wojny, która tragicznie naznaczyła jego rodzinę, a także jego działalności w partyzantce antykomunistycznej. Ważnym wydarzeniem z jego politycznej biografii był moment aresztowania, który finalnie zakończył się procesem przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie i skazaniem na 5 lat więzienia.
Żywa lekcja historii, którą mieli okazję przeżyć uczestnicy spotkania pozostanie w ich pamięci.
Życiowe wybory pana Adolfa Cieślika są pięknym świadectwem, a jego niezłomność i odwaga mogą imponować młodzieży, która w dzisiejszych czasach szuka autorytetów.
W takich niecodziennych sytuacjach słowa więzną w gardle.