Uczniowie klas popularnego „Staszica” w roku szk. 2022/2023, w ramach realizacji przez Technikum Nr 1 w Olkuszu - Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” na zakup nowości wydawniczych, realizują projekty czytelnicze. W ich wykonanie „wkładają cały umysł i serce”, aby projekty były piękne, kolorowe i skutecznie promowały czytelnictwo. Poszczególne klasy prezentują, odkrywają i pogłębiają swoje talenty i pasje.
Wykorzystywane są różne metody aktywizujące (np. burza mózgów, drama) i techniki artystyczne (m. in. collage, malowanie pejzaży akwarelami, farbami plakatowymi).
Zdjęcia w GALERII.
Efekty części z tychże działań już zostały poprzednio zaprezentowane na szkolnej stronie internetowej i szkolnym Fb.
Zaprezentujmy zatem kolejne projekty, które zostały zrealizowane przez klasy.
Uczniowie klasy 1 a – wych. Pani Marta Janczak - zachęcali do podróżowania w krainę świata książek w projekcie „Podróże po literaturze”, który miał formę wykonania POCZTÓWEK reklamujących daną książkę. Wykorzystano tu m. in. technikę kolażu.
W formie filmiku został zrealizowany projekt „EPIZOD Z ŻYCIA BOHATERA MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI”, wykonany przez klasę 1 c – wych. Pani Monika Wiercioch. Był to dialog Agnieszki i Marcina z „Nocy i Dni” Marii Dąbrowskiej (z prezentowanego w projektach przez uczniów cyklu „Trzy odsłony miłości”), który miał na celu wzbudzenie emocjonalnego stosunku do drugiego człowieka.
GAZETA - jednodniówka „Bibliomaniak” , to z kolei jedna z form promocji czytelnictwa, wykonana w ramach projektu „Czytaj z nami – bibliofilami!” przez klasę 1 d - wych. Pani Sylwia Zawada. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie zamiłowania do literatury. Wewnątrz numeru można zapoznać się m. in. z rozdziałami: Opinie czytelników – uczniów o książkach; Nasze próbki pisarskie; Pisarze i poeci, którzy odwiedzili ZS Nr 1 w Olkuszu, Czy wiesz, że… Ciekawostki o pisarzach; Notki o wybranych bestsellerach; Zabawa słowem; Krzyżówka; Kilka słów o czytaniu książek.
„Zatrzymaj się – zobacz – przeczytaj!” – zachęcali do czytania książek uczniowie klasy 1 e – wych. Pani Irena Kozub, którzy sporządzili korytarzową WYSTAWKĘ promującą czytelnictwo i pogłębili w sobie umiejętność zachęcania do czytania książek. W wystawce wykorzystano m. in. zdjęcia „zaczytanych” uczniów Szkoły, bo nic, tak jak danie przykładu do naśladowania, nie mobilizuje do podobnego postępowania.
„Przeczytaj mnie!” – w imieniu książek apelowali do odbiorców uczniowie z klasy 2 a – wych. Pani Lucyna Tomsia i 4 f – wych. Pan Sławomir Haberka, wykonując PLAKATY reklamujące przeczytane książki. Prace były często pejzażami, które miały uchwycić artystyczne przesłanie książki, wykonanymi techniką akwarelową lub farbami plakatowymi.
Książka jest „Światem wyobraźni” klasy 3 Dp – wych. Pani Anna Derwisz - Spytkowska, która, podobnie jak klasa 4 b – wych. Pani Wioletta Hudzińska (projekt 4 b – Zamek - był prezentowany w poprzednim artykule poświęconym realizacji projektów klas), sporządziła MAKIETĘ z opisem, ukazującą wybraną budowlę, scenę, odzwierciedlającą fragment danej książki. Tym razem była to kompozycja ukazująca m. in. chatę nad morzem, jacht i anioła sprawującego pieczę.
Projekty zostały zrealizowane pod kierunkiem Pani Iwony Rams.
Kolejne przedsięwzięcia wykonane w ramach realizacji NPRCZ 2021-2025, zostaną zaprezentowane w następnych artykułach.