Spotkanie z przedsiębiorcamiW dniu 22 września 2022 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyła się konferencja na temat: „Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy”.
Spotkanie było związane z wyzwaniami stojącymi przed szkołą zawodową i jej partnerami w obecnej sytuacji gospodarczej.

Zdjęcia w naszej GALERII.

W konferencji uczestniczyli : Pan Krzysztof Dąbrowski - Członek Zarządu w Starostwie Powiatowym w Olkuszu, Pan Rafał Solecki- Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Olkuszu, Pani Joanna Szatan-Kenderow - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Pani Izabela Mosur -Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji jednostki organizacyjnej Gminy Olkusz, Pani Beata Jackowska -przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu, Pan Zbigniew Świerczek- zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Pan Marek Krzykawski - Przewodniczy Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olkuszu. Uczestnikami spotkania byli również pracodawcy współpracujący z Zespołem Szkół Nr 1 oraz dyrektorzy szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Olkusz.
Konferencję rozpoczęła Pani Dyrektor Aldona Nowicka - organizator konferencji- przypomnieniem struktury organizacyjnej Zespołu Szkół Nr1 w Olkuszu. Następnie podkreśliła znaczącą rolę pracodawców, z którymi szkoła ma podpisane umowy patronackie. Zapoznała także uczestników z planem działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025.Poinformowała o planach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, będącej instytucją wspierającą Ministerstwo Edukacji i Nauki. FRE ogłosiła w ramach KPO konkurs, którego efektem ma być inwestycja za ponad 1, 4 mld zł. Polegać ma ona na utworzeniu 120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego.
Następnie głos zabrała Pani Beata Jackowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu. Przedstawiła podstawy dla legalnej pracy cudzoziemców w Polsce z punktu widzenia zadań stawianych przed Powiatowymi Urzędami Pracy. Pracodawcy, obecni na konferencji, mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami zatrudniania Ukraińców.
Kolejny punkt spotkania stanowiło wystąpienie uczestników projektów realizowanych w programach „Euromechan_hiszpańskie inspiracje w polskim technikum” dofinansowanego z Funduszy Europejskich, a realizowanych ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe, EUROPraktyki1 finansowanych z funduszy Unii Europejskiej w ramach AKCJI 1 Mobilność uczniów i kadry w obrębie sektora: Kształcenie i Szkolenia Zawodowew programie Erasmus+ (KA 121-VET), „Nowe Horyzonty” realizowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach AKCJI 1 Mobilność uczniów i kadry w obrębie sektora Edukacja Szkolna w programie Erasmus+ - projekty krótkoterminowe (KA122-SCH). Na konferencji upowszechniającej rezultaty udziału w projekcie zostały przedstawione wszystkie założenia projektu, jego realizacja, ewaluacja oraz jego wpływ na ucznia i szkołę.
Uczniowie-uczestnicy mobilności mieli okazję przedstawić swoje wspomnienia i wrażenia z wyjazdu.
W kolejnej, ostatniej części konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości.