Tydzień zawodów branży mechanicznej 1

W dniach 28.02.2022 r. – 04.03.2022 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu realizowana była dla branży mechanicznej szkolna inicjatywa pod nazwą TYDZIEŃ ZAWODÓW, skierowana do uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodach: Technik mechanik, Technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz Ślusarz.
W ramach tej akcji codziennie realizowane były zaplanowane wcześniej działania mające na celu rozwijanie zainteresowań uczniów i motywowanie ich do ciągłego samokształcenia, doskonalenie nabytych przez nich w procesie kształcenia umiejętności, zapoznawanie z nowinkami technicznymi prezentowanymi przez firmy zewnętrzne z danej branży zawodowej oraz rozeznanie się w perspektywach pracy lub dalszej nauki na wyższej uczelni.

W poniedziałek 28.02.2022 r. odbyły się warsztaty metaloplastyki dla techników mechaników oraz ślusarzy z udziałem firmy Żelazotechnika s.c. Pracownia kowalstwa w Żuradzie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się w praktyce z operacjami obróbki plastycznej metali przede wszystkim kucia i gięcia, które stosowane są w kowalstwie artystycznym. Mogli też popróbować własnoręcznie wykonać element zdobniczy lub element narzędzia.
We wtorek i czwartek zorganizowany został konkurs między zawodowy z obróbki ręcznej i maszynowej. We współzawodnictwie brały udział kilkuosobowe mieszane grupy uczniów. Rywalizacja polegała na wykonaniu elementu przy użyciu kilku stanowisk obróbkowych, a ocenie podlegały poszczególne rezultaty:
• stosowanie przepisów BHP,
• ułożenie w odpowiednie kolejności czynności technologicznych związanych z zadaniem,
• osiągnięty rezultat,
• czas w jakim zadanie zostało wykonane.

W środę odbyły się w szkole Targi Pracy, będące szansą na spotkanie uczniów z potencjalnymi pracodawcami i zorientowanie się w możliwościach lokalnego rynku pracy. Targi koordynowała Pani Elżbieta Kania.
W czwartek sfinalizowane zostało także porozumienie Szkoły z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, co daje naszym uczniom szereg możliwości rozwoju, zwłaszcza chłodnikom, ale inne zawody też są na Uczelni mile widziane.
W piątek podczas finału TYGODNIA ZAWODÓW odbyły się branżowe spotkania z przedstawicielami firm zewnętrznych:
• z zakresu doboru pomp ciepła (firma Dimplex) oraz ich serwisowania (firma EKOWIZJA),
• z zakresu obrabiarek CNC (firma HTM) oraz serwisowania i remontów części maszynowych (firma P.P.U.H. STATECH).

W organizacji i realizacji działań TYGODNIA ZAWODÓW brali udział wszyscy członkowie Komisji przedmiotów zawodowych mechanicznych. Do szczegółowych relacji z każdego dnia oraz galerii zdjęć zapraszamy na szkolnego fb.

Tydzień zawodów branży mechanicznej 2