Praktyki zawodowe w Maladze

Praktyki zawodowe w słonecznej Maladze zdane na szóstkę - I mobilność.
24.07.2021 r. grupa najlepszych "zawodowców" z klas drugich technikum po szkole podstawowej wraz z opiekunami Panią Dyrektor Aldoną Nowicką i Panem Wicedyrektorem Dariuszem Skałbanią wyleciała do Malagi, słonecznej miejscowości w południowej Hiszpanii. Podczas trzytygodniowego wyjazdu odbyli praktyki zawodowe w firmach z branży mechatronicznej, mechanicznej, elektrycznej, logistycznej i chłodniczo-klimatyzacyjnej. Ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy zagwarantował partner zagraniczny euroMind.

Zdjęcia w GALERII.

 

Głównym celem projektu „Euromechan _hiszpańskie inspiracje w polskim technikum” jest wyrobienie umiejętności adoptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich oraz doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych zgodnie z najnowocześniejszymi standardami. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie będą mieli ułatwione przejście z etapu nauki do etapu zatrudnienia, ułatwione wejście na trudny i dynamiczny rynek pracy.
Uczniowie w firmach zostali przyjęci bardzo ciepło, współpracownicy służyli im pomocą i mimo bariery językowej (Hiszpanie nie mówią po angielsku zbyt dobrze) z dużym zaangażowaniem tłumaczyli im zawiłości związane z pracą wykonywaną na stanowiskach. Uczestnicy mobilności z bardzo dużą sympatią wypowiadali się o swoim współpracownikach w firmach goszczących.
Oprócz doświadczenia zawodowego uczniowie szlifowali znajomość języka angielskiego, nauczyli się języka hiszpańskiego, nawiązali nowe znajomości przełamując bariery w kontaktach międzyludzkich, nauczyli się samodzielności i poznawali kulturę Hiszpanii. Grupa w ramach projektu miała zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy. Odbyły się trzy wycieczki całodniowe. Jedna z ekstremalnymi wrażeniami do wąwozu Caminito del Rey szlakiem wśród stromych ścian wapiennych. Trasa była spektakularna od początku do końca, ponieważ biegnie między wąwozami, kanionami i wielką doliną. Przecina krajobrazy parku naturalnego Desfiladero de los Gaitanes, wąwozu wyrzeźbionego przez rzekę Guadalhorce, którego ściany sięgają 700 metrów głębokości. Uczestnicy byli zachwyceni.
Druga to wycieczka do Rondy - miasta na skałach Andaluzji. Niezwykłą malowniczość zapewnia miastu jego położenie po obydwu stronach przecinającego je skalistego wąwozu. Dwie części miasta łączy most Puente Nuevo będący wybitnym przykładem XVIII-wiecznej sztuki inżynieryjnej. Ma około 100 metrów wysokości i tworzą go potężne filary z podwójnym łukiem pośrodku oraz po jednym pojedynczym po każdej ze stron. Widoki zapierały dech w piersiach uczestników.
Trzecia wycieczka do Fuengiroli- miasta na wybrzeżu Costa del Sol z ponad 8 km plaży i średniowieczną fortecą Maurów.
Oczywiście była też Malaga Tour, żeby poznać to niesamowite miasto. W wolnych chwilach toczone były rozgrywki piłki siatkowej na plaży. Był zagwarantowany rejs katamaranem. Uczniowie „wspinali się” na mury ruin zamku Gibralfaro, aby móc podziwiać wspaniały widok całego miasta, a nawet Cieśniny Gibraltarskiej i wybrzeży Afryki. Zwiedzili również arabski pałac Alcazaba - pamiątkę dominacji muzułmańskiej w średniowieczu na ówczesnym terytorium Półwyspu Iberyjskiego. Cała grupa zwiedziła Malagę - śladami Pablo Picassa - jednego z największych malarzy XX wieku, który urodził się właśnie w tym mieście. Uczniowie mieli okazję odwiedzić dom, w którym wychował się artysta oraz muzeum w całości poświęcone jego twórczości.
Na koniec stażu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty o odbytym stażu od partnerów projektu, a także dokumenty niezbędne do przygotowania Europass-Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu. Cała grupa była niezwykle ambitna co sprawiło, że wszyscy uzyskali najwyższe celujące oceny zarówno z kursu języka hiszpańskiego jak i z odbytej praktyki. Zdobyte doświadczenie jest szczególnie ważne w momencie ukończenia szkoły i perspektywie pomyślnego przystąpienia do Zewnętrznego Egzaminu Zawodowego oraz przy poszukiwaniu pracy. Dodatkowo tak bogate doświadczenie zawodowe jest gwarancją zdobycia pracy w wielu nowoczesnych zakładach przemysłowych, logistycznych. W efekcie uczniowie zyskali szansę na dobrą pracę, a sam udział w stażu przyczynił się do ich rozwoju zawodowego i osobistego.
Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że czas spędzony w Maladze był bardzo udany, zarówno pod kątem nowych doświadczeń zawodowych, jak i turystyczno-kulturalnych.

Projekt jest realizowany w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), zawartym w projekcie „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.