Historia na dobranoc

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu szczególną wagę przykłada do wychowania patriotycznego. W dniu 02.06.2021, w godzinach w godzinach popołudniowych i wieczornych, w popularnym „Mechaniku” odbyło się spotkanie dla uczniów klas pierwszych i drugich związane z realizacją projektu „Historia na dobranoc”.

W trakcie spotkania miały miejsce wydarzenia popularyzujące historię Polski, m. in. prelekcja, którą przygotowali uczniowie: Mateusz Ficek, Piotr Ficek, Jakub Zydroń, na temat postaci Jana Nowaka Jeziorańskiego – legendarnego Kuriera z Warszawy; film wyprodukowany przez TVP „Mechanik” pt. „Oczami Patrolu Sewer z ZS Nr 1 w Olkuszu”, (patrol Sewer uczestniczy z sukcesami w corocznych rajdach Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK); gra terenowa przygodowo-historyczna na terenie Szkoły z udziałem zaproszonych rekonstruktorów. Gra terenowa była niezwykle pasjonująca. Dwu- i trójosobowe drużyny uczniów, wcieliły się w żołnierzy wywiadu i kontrwywiadu polskiego w czasie wojny i okupacji hitlerowskiej i wykonywały stosowne zadania, m. in. składanie karabinka, mylenie wroga, elementy działania w konspiracji, misji „kurierskich” i musztry. Uczestnikom nie było łatwo przenieść się w czasy II wojny światowej i rozpocząć walkę z okupantem niemieckim ale dali radę. Najsprawniejszymi konspiratorami uczęszczającymi do „Mechanika” zostali: Jakub Pietrzyk i Marcel Tworus. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich.
Pomysłodawcą gry terenowej był Pan Mariusz Grewenda we współpracy z Panią Magdaleną Kosno. Więcej informacji o projekcie znajduje się na szkolnym fb.