Spotkania z nauką

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu urozmaica naukę w sposób wyszukany i atrakcyjny.
W marcu były realizowane wtorkowe, interdyscyplinarne, we współpracy z wyższymi uczelniami, spotkania z nauką. Odbywały się one po lekcjach, o godz. 17.00 i miały na celu rozbudzenie zainteresowań uczniów i pogłębienie wiedzy z określonych przedmiotów.

Pierwszy wieczorek z nauką (09.03.2021) dotyczył tematów z pogranicza fizyki, biologii i chemii. Uczestniczyło w nim 25 osób. W pierwszej części spotkania Pani mgr Wioletta Hudzińska omówiła zasadę działania mikroskopów, poruszyła zagadnienia dotyczące światła, soczewek, obiektywów, a później połączyliśmy z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ i online obejrzeliśmy oraz wysłuchaliśmy wykładu „Historia mikroskopii optycznej”.
Drugie spotkanie z nauką (16.03.2021) odnosiło się do zagadnień z pogranicza biologii, fizyki i chemii.
Wzięło w nim udział 20 osób. Dowiedzieliśmy się, jak działa układ odpornościowy, czym różnią się bakterie od wirusów i jak działają szczepionki.
Wzięliśmy także udział w wykładzie przygotowanym przez Uniwersytet Jagielloński: "Skóra, bakterie i układ immunologiczny".
Trzecie spotkanie z nauką (23.03.2021) było poświęcone z geografii. Uczestniczyły w nim 22 osoby.
Wzięliśmy udział w e-wykładzie „Odnawialne źródła energii oraz Budownictwo energooszczędne i pasywne”, prowadzonym przez Panią dr inż. arch. Barbara Uherek – Bradecką z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.
Wiedza uczniów została pogłębiona z zakresu tematów: odnawialne źródła energii, urbanistyka - przyjazne dla środowiska osiedle, największa ekowioska w Anglii, system BMS - inteligentny dom, architektura pasywna - dom pasywny.
Nauka w „Mechaniku” to czysta przyjemność.