nowe zawody

Nowe zawody w „Mechaniku”.
Piątkowe popołudnie. Wybieram się na zakupy. Płaszcz, torebka… Nic z tych rzeczy. Wygodny fotel, kawa i jedno kliknięcie myszką. Handel przenosi się do sieci.
Ponadto szkoła, jak w przypadku innych kierunków, oferuje atrakcyjne praktyki w kraju i zagranicą, współpracę z pracodawcami m. in. Centrum Poligraficzno- Reklamowe Omega Art.- nowocześnie zorganizowaną firmą, która zajmuje się kompleksową obsługą w zakresie poligrafii i reklamy.

 

 

Kolejny lokal do wynajęcia, kolejny sklep zamknięty. Zamknięty, ale nie zlikwidowany. Jego nową odsłonę znajdziemy w Internecie. E-shopping dla wielu firm był kiedyś dodatkowym źródłem dochodu, obecnie coraz częściej stanowi główne źródło utrzymania. Stan pandemii nie tylko tu odcisnął swoje piętno i zmusił wielu do przeprowadzenia szybkich i radykalnych reorganizacji. Zdalne nauczanie i home office, który okazał się możliwy w wielu zawodach i na różnych stanowiskach, to kolejne obszary zmiany naszego życia. Przekonaliśmy się też, że znacznie więcej spraw urzędowych możemy załatwić nie wychodząc z domu. Tak wygląda rzeczywistość od strony użytkownika. A jak przedstawiają się kulisy tych przemian?
Po drugiej stronie mamy sztab wielu specjalistów, którzy zmuszeni byli do szybkich usprawnień infrastruktury multimedialnej i wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych. Choć wiele branż przeżywa regres z powodu nakładanych obostrzeń, niektóre zawody mają się dobrze, a nawet lepiej. Zdecydowanie przybywa pracy dla grafików.
Grafik niejedno ma imię Graphic Designer, grafik DTP, grafik gier komputerowych, grafik web designer, grafik 3D, dyrektor artystyczny… Różne specjalizacje w tym zawodzie wynikają z szerokiego wachlarza możliwości, jakie daje wykształcenie w tym kierunku. Grafik nie tylko może pracować w wydawnictwie, ale potrzebny jest także w każdej firmie, która istnieje w przestrzeni reklamowej – offline i online. Jest on odpowiedzialny za obrandowanie marki – tworzenie logotypu, wizytówek i całego pakietu innych materiałów reklamowych. Projektuje nie tylko grafiki 2D, ale również 3D oraz wszelkiego rodzaju animacje i wizualizacje obiektów architektonicznych, wnętrz, a także nowych produktów. Może zajmować się przygotowaniem stron WWW, a także pracować przy tworzeniu gier komputerowych. Grafik obok m. in. logistyka, lekarza czy inżyniera elektrotechnologii znajduje się na liście 10 najbardziej poszukiwanych zawodów przyszłości Grafik komputerowy – pilnie poszukiwany.
Jak zatem zostać grafikiem? Grafikę można obecnie studiować na wielu uczelniach. Nie jest to jednak jedyna droga. Pracę w zawodzie można rozpocząć już wcześniej, uzyskując tytuł technika. Taką możliwość będzie miała młodzież powiatu olkuskiego, która w tym roku wybierać będzie szkołę średnią. Zespół Szkół nr 1, czyli popularny „Mechanik”, otwiera nowy kierunek – Technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Uczniowie uzyskają dwie kwalifikacje w tym zawodzie: PGF.04. Przygotowanie oraz wykonanie prac graficznych i publikacji cyfrowych oraz PGF.05. Drukowanie cyfrowe i obróbka druków. Co kryje się za tymi nazwami? Posługiwanie się profesjonalnymi programami graficznymi, umiejętność obsługi nowoczesnego oprogramowania w zakresie grafiki 2D oraz 3D, wykonywanie i wdrażanie internetowych projektów multimedialnych, planowanie i kontrolowanie produkcji poligraficznej, drukowanie i obróbka druków 3D.