- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 99
Technik robotyk to kierunek szerokoprofilowy, który łączy w sobie wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki i automatyki. Zdobyte umiejętności pozwalają na projektowanie, programowanie, obsługę i naprawę systemów robotycznych. To zawód, który otwiera drzwi do dynamicznie rozwijającego się świata nowoczesnych technologii. Współczesna robotyka wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja, systemy wizyjne i czujniki, do tworzenia inteligentnych maszyn. Roboty znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, od przemysłu produkcyjnego, przez medycynę, po logistykę i usługi. Wystarczy wspomnieć o zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, robotach medycznych, autonomicznych pojazdach, robotach magazynowych czy robotach humanoidalnych.
Technik robotyk ma możliwość poznania tajników programowania robotów przemysłowych i mobilnych. Wybierz zawód robotyka i dołącz do społeczności pasjonatów technologii!
Nauczysz się:
- projektować i konstruować systemy robotyczne,
- programować roboty przemysłowe i mobilne,
- obsługiwać i konserwować urządzenia robotyczne,
- diagnozować i naprawiać usterki w systemach robotycznych,
- integrować roboty z innymi systemami automatyki.
Profil absolwenta i perspektywy
Technik robotyk to zawód interdyscyplinarny, który wymaga szerokiej wiedzy i umiejętności praktycznych. Absolwent tego kierunku będzie mógł znaleźć zatrudnienie w:
- zakładach produkcyjnych zautomatyzowanych,
- firmach integratorskich systemów robotycznych,
- centrach badawczo-rozwojowych,
- firmach serwisujących roboty przemysłowe,
- przedsiębiorstwach zajmujących się automatyzacją procesów produkcyjnych i wielu innych miejscach wykorzystujących zautomatyzowane systemy robotyczne.
Wykształcenie w zakresie robotyki umożliwia stałe doskonalenie zawodowe wraz z postępującymi zmianami w technologii robotów. Posiadana przez technika kompleksowa wiedza z zakresu robotyki, automatyki i informatyki, umożliwia szybkie dostosowanie się do dynamicznie rozwijającego się rynku pracy.
- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 20650
Technik automatyk to nowoczesny i atrakcyjny zawód. Automatyka zajmuje się zagadnieniami
sterowania procesami przemysłowymi ograniczając w nich udział człowieka. Stosowana jest wszędzie
tam gdzie procesy są uciążliwe, wymagają ogromnego wysiłku lub dużej precyzji i dokładności.
Technik automatyk to nowoczesny i atrakcyjny zawód. Automatyka zajmuje się zagadnieniami sterowania procesami przemysłowymi ograniczając w nich udział człowieka. Stosowana jest wszędzie tam gdzie procesy są uciążliwe, wymagają ogromnego wysiłku lub dużej precyzji i dokładności.
Dziś trudno sobie wyobrazić zakłady produkcyjne bez maszyn i robotów. To właśnie automatycy zajmują się projektowaniem, montażem i uruchamianiem linii produkcyjnych, dbają również o to, aby działały one prawidłowo.
Jeżeli interesujesz się nowoczesnymi technologiami, jeśli pasjonuje Cię automatyka i elektronika, jeśli świata nie widzisz poza robotyką, chcesz zdobyć nowoczesny zawód, dający wiele możliwości zatrudnienia, to kierunek technik automatyk jest stworzony dla Ciebie. Chęć tworzenia urządzeń o samoczynnym działaniu i tym samym ułatwiania sobie życia towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Automatyka jest obecna praktycznie wszędzie. Gości w naszych domach, biurach, występuje we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej. To dzięki niej mamy inteligentne domy, roboty, automatycznie zdalnie otwierane bramy garażowe itp.
Automatyk jest osobą, której przedmiotem zainteresowań są maszyny, a dokładnie - ich układy sterowania, czyli ukryte mechanizmy, za pomocą których są one wprawiane w ruch i samoczynnie wykonują szereg operacji. Dziś trudno sobie wyobrazić halę produkcyjną bez maszyn, które w sposób pełni zautomatyzowany wytwarzają produkty. To właśnie automatycy zajmują się tym, by takie maszyny pracowały bez zarzutu.
Technik automatyk to zdecydowanie należy do przyszłościowych zawodów. Automatycy mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie każdej firmie regionu, która stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne, gdyż trudno sobie wyobrazić konkurencyjny zakład, który nie posiada zautomatyzowanych linii produkcyjnych wyposażonych np. w roboty spawalnicze.
Uczeń, zdobywając tę kwalifikację, będzie potrafił:
- Programować sterowniki PLC (Programmable Logic Controller);
- Konfigurować parametry urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej;
- Uruchamiać instalację automatyki przemysłowej;
- Dobierać przyrządy do wykonania pomiarów i wykonać pomiary w układach automatyki;
- Oceniać poprawność pracy instalacji automatyki oraz wprowadzać korekty.
- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 19593
Podczas 5-letniej nauki nabywa wiedzę z zakresu chłodnictwa, termodynamiki,
elektroniki, elektryki, automatyki oraz zdobywa kwalifikacje do instalowania,
obsługi, regulacji, naprawy lub wymiany oraz modernizacji urządzeń chłodniczych,
klimatyzacyjnych oraz grzewczych (pomp ciepła) w budynkach przemysłowych i mieszkalnych.
Podczas 5-letniej nauki nabywa wiedzę z zakresu chłodnictwa, termodynamiki, elektroniki, elektryki, automatyki oraz zdobywa kwalifikacje do instalowania, obsługi, regulacji, naprawy lub wymiany oraz modernizacji urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz grzewczych (pomp ciepła) w budynkach przemysłowych i mieszkalnych.
Dzisiaj trudno wymienić dziedzinę, w której nie stosuje się regulowania temperatury maszyn, pomieszczeń lub produktów. Dlatego też branża CHŁODNICZA I KLIMATYZACYJNA nieustannie się rozwija, szuka nowych rozwiązań i zastosowań, a jej eksperci wdrażają wciąż nowe pomysły i patenty technologiczne np. aplikacje mobilne do zdalnego sterowania urządzeniami lub dotykowe panele sterujące. Pomysły w tej branży wydają się nie mieć końca, wynika to z wielu czynników: od potrzeb klientów począwszy, na zmianach klimatycznych kończąc. W związku z tym zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów ciągle rośnie.
Profil absolwenta i perspektywy.
TECHNIK CHŁODNICTWA I KLIMATYZACJI podczas 5-letniej nauki nabywa wiedzę z zakresu chłodnictwa, termodynamiki, elektroniki, elektryki, automatyki oraz zdobywa kwalifikacje do instalowania, obsługi, regulacji, naprawy lub wymiany oraz modernizacji urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz grzewczych (pomp ciepła) w budynkach przemysłowych i mieszkalnych.
MOŻE PRACOWAĆ JAKO:
- samodzielny specjalista lub członek większego zespołu,
- monter zakładowy składający i kompletujący urządzenia,
- instalator pracujący u klienta
- serwisant urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.
TO PRACA RÓŻNORODNA pod względem:
- środowiska pracy (praca w terenie, biurze, warsztacie monterskim,
- w hurtowni, sklepie, fabryce produkującej urządzenia klimatyzacyjne oraz chłodnicze),
- specjalizacji w różnych obszarach branży (urządzenia AGD, urządzenia chłodzące w sklepach, urządzenia i instalacje komór chłodniczych, klimatyzacja samochodowa, wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i przemysłowych), obszarów gospodarki (usługi, produkcja, handel, transport).
- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 24854
Nauka technika mechanika obejmuje przygotowanie zawodowe polegające
na teoretycznym i praktycznym przygotowaniu do zawodu mechanika
– obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń sterowanych numerycznie (obrabiarek CNC)
oraz do wykonywania prac projektowych, produkcyjnych elementów maszyn i urządzeń technicznych.
Nauka technika mechanika obejmuje przygotowanie zawodowe polegające na teoretycznym i praktycznym przygotowaniu do zawodu mechanika – obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń sterowanych numerycznie (obrabiarek CNC) oraz do wykonywania prac projektowych, produkcyjnych elementów maszyn i urządzeń technicznych.
Zdobędziecie w trakcie nauki umiejętności użytkowania narzędzi do komputerowego wspomagania przygotowania produkcji w ramach zajęć w pracowni komputerowej wyposażonej w oprogramowanie wspierające procesy kreślenia i projektowania.
Profil absolwenta i perspektywy.
Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i stanowiskach nadzoru technicznego m.in. jako: organizatorzy i nadzór przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, w zakładach produkcyjnych jako kontrolerzy jakości, instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne, dozorujący pracę oraz konserwujący maszyny i urządzenia techniczne.
Jako absolwent naszej szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- obsługiwania maszyn i urządzeń;
- organizowania procesu produkcji;
- zdobycie umiejętności do aktywnego zachowania się na rynku pracy;
- posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną, technologiczną i eksploatacyjną;
- dobierać materiały narzędzia maszyny i urządzenia do realizowania zadań;
- mierzyć podstawowe wielkości fizyczne i geometryczne;
- konstruować proste obiekty mechaniczne;
- opracować dokumentację podstawowych procesów technologicznych;
- oceniać stan technicznych obiektów mechanicznych z wykorzystaniem metod i diagnostyki technicznej;
- przestrzegać i wdrażać normy dotyczące zapewniana jakości produkcji wyrobów;
- stosować przepisy prawa dotyczące wykonanych zadań zawodowych;
- przestrzegać przepisów ochrony przeciwpożarowej BHP oraz ochrony środowiska podczas wykonywania zadań zawodowych;
- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 21747
Geodezja w praktyce to pomiar gruntów pod budowę wszelkiego
rodzaju obiektów, dróg i autostrad, wykonywanie map cyfrowych
do tworzenia projektów oraz planów zagospodarowania terenów.
Jest praktycznym i niezbędnym zawodem na rynku pracy.
Geodezja w praktyce to pomiar gruntów pod budowę wszelkiego rodzaju obiektów, dróg i autostrad, wykonywanie map cyfrowych do tworzenia projektów oraz planów zagospodarowania terenów. Jest praktycznym i niezbędnym zawodem na rynku pracy. Geodeta uczestniczy w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Prowadzi obsługę montażu budowli, dokonuje pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych, prowadzi inwentaryzację powykonawczą oraz realizuje zadania z zakresu regulacji stanu prawnego nieruchomości. W codziennej pracy wykorzystuje elektroniczne instrumenty pomiarowe, odbiorniki satelitarne oraz specjalistyczne oprogramowanie komputerowe służące do tworzenia opracowań kartograficznych.
Podczas nauki w technikum geodezyjnym nauczysz się:
- obsługiwać nowoczesny sprzęt geodezyjny służący do pomiarów w terenie,
- tyczyć i inwentaryzować obiekty inżynierskie
- wyznaczać i dzielić działki,
- wykonywać rożnego rodzaju obliczenia z wykorzystaniem oprogramowania geodezyjnego,
- sporządzać opracowania kartograficzne ręcznie oraz za pomocą komputera
Profil absolwenta i perspektywy.
Absolwent może znaleźć pracę w:
• organach administracji państwowej i samorządowej,
• przedsiębiorstwach geodezyjnych i kartograficznych ,
• wydawnictwach publikujących atlasy, mapy,
• biurach obsługujących inwestycje budowlane
• rolnictwie
• w dziale mierniczym na kopalni
• może prowadzić własną działalność gospodarczą w ramach wyuczonych kwalifikacji zawodowych.
- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 23854
Architektura krajobrazu to zawód łączący zagadnienia architektury,
urbanistyki, planowania przestrzennego i nauk przyrodniczych.
Wykorzystując walory dekoracyjne roślin w połączeniu z elementami
architektonicznymi, komponujemy przestrzeń dla życia człowieka.
Architektura krajobrazu to zawód łączący zagadnienia architektury, urbanistyki, planowania przestrzennego i nauk przyrodniczych. Wykorzystując walory dekoracyjne roślin w połączeniu z elementami architektonicznymi, komponujemy przestrzeń dla życia człowieka.
Technik architektury krajobrazu to kierunek, który umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu projektowania krajobrazu, w tym projektowania ogrodów i innych terenów zieleni miast i obszarów wiejskich. Ważne w tym zawodzie jest nabycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności i metod projektowania przestrzeni, dobierając odpowiednie rośliny, tworząc z nich niepowtarzalne kompozycje roślinne.
To zawód dla tych, którzy świetnie czują się w otoczeniu przyrody i mają pomysły oraz potrzebę zagospodarowania terenu pięknymi kompozycjami z roślin. Absolwent po ukończeniu tego kierunku, będzie posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wykonawstwa i pielęgnacji obiektów zieleni oraz produkcji roślin ozdobnych i materiału szkółkarskiego.
Profil absolwenta i perspektywy
Uzyskanie kwalifikacji zawodowych pozwala na samodzielne wykonywanie pracy architekta krajobrazu i prowadzenie własnej firmy, daje również doskonałą bazę do kontunuowania nauki na studiach wyższych. Absolwent może podjąć pracę w firmach ogrodniczych, projektujących i wykonujących zieleń, jednostkach administracji państwowej, firmach branży ogrodniczej i budowlanej, centrach ogrodniczych, szkółkach i zakładach produkujących materiał roślinny oferujących usługi w zakresie pielęgnacji i utrzymania terenów zielonych. Osoby wybierające ten zawód powinny charakteryzować się : wyobraźnią przestrzenną, zamiłowaniem do przyrody, zdolnościami plastycznymi, komunikatywnością i zdolnościami organizacyjnymi, dobrym stanem zdrowia.
- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 23229
Technik fotografii i multimediów to specjalista zajmujący się fotografowaniem i realizacją projektów multimedialnych. Zajmuje się optycznym obrazowaniem wszelkiego rodzaju obiektów i utrwalaniem ich obrazów metodami chemicznymi lub elektronicznymi.
Technik fotografii i multimediów to specjalista zajmujący się fotografowaniem i realizacją projektów multimedialnych. Zajmuje się optycznym obrazowaniem wszelkiego rodzaju obiektów i utrwalaniem ich obrazów metodami chemicznymi lub elektronicznymi.
Rejestruje i przygotowuje materiały cyfrowe do publikacji w mediach. Wykonuje i publikuje internetowe projekty multimedialne. Dobiera i wykorzystuje narzędzia informatyczne do realizacji określonych zadań.
Technik fotografii i multimediów to specjalista zajmujący się fotografowaniem i realizacją projektów multimedialnych. Zajmuje się optycznym obrazowaniem wszelkiego rodzaju obiektów i utrwalaniem ich obrazów metodami chemicznymi lub elektronicznymi.
Technik fotografii i multimediów może pracować w studiach fotograficznych, agencjach wydawniczych i reklamowych, policji, archiwach, instytucjach zajmujących się cyfryzacją materiałów analogowych oraz szeroko pojętym sektorze e-usług.
UZASADNIENIE POTRZEBY KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE FOTOTECHNIK.
Fotografia jest wykorzystywana we wszystkich niemal obszarach działalności człowieka. Postęp technologiczny sprawił, że dzisiaj odchodzi się od rejestracji materiałów w postaci analogowej na rzecz rejestracji cyfrowej. Zbiory materiałów analogowych poddawane są cyfryzacji i przechowywane w tej postaci, co zdecydowanie zmniejsza koszty ich archiwizowania. Powszechna dostępność sprzętu elektronicznego do rejestracji materiałów cyfrowych przyczyniła się do rozwoju sektora usług związanych z przetwarzaniem tych materiałów i ich utrwalaniem w formie pocztówek, folderów, albumów, filmów, jak i publikowaniem w Internecie. Coraz częściej powyższe usługi możemy zlecić do wykonania przez Internet, co znacząco zmniejsza koszty dla klienta, a dla firmy otwiera nowy rynek o zasięgu globalnym. Kształcenie w zawodzie technik fotografii i multimediów przygotowuje specjalistów z zakresu multimediów i fotografii, którzy są w stanie sprostać oczekiwaniom, jakie niesie rozwijający się rynek szeroko pojętych usług cyfrowych.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik fotografii i multimediów jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- organizowania planu zdjęciowego;
- rejestrowania, kopiowania i obróbki obrazu;
- wykonywania prac graficznych przeznaczonych do wydruku;
- przygotowywania prezentacji graficznych i multimedialnych;
- wykonywania i wdrażania internetowych projektów multimedialnych.
Fotografia i multimedia są wykorzystywane niemal we wszystkich obszarach działalności człowieka. Postęp technologiczny sprawił, że dzisiaj odchodzi się od rejestracji materiałów w postaci analogowej na rzecz rejestracji cyfrowej. Powszechna dostępność, sprzętu elektronicznego do rejestracji materiałów cyfrowych, przyczyniła się do rozwoju sektora usług związanych z przetwarzaniem danych i ich prezentacji w formie folderów, fotoksiążek, oraz filmów, jak i publikacji w Internecie.
Kształcenie w zawodzie fototechnik jest szerokoprofilowe, przygotowuje specjalistów w dziedzinie związanej z multimediami, które wykorzystują rożne formy informacji i różne formy jej przekazu, od fotografii, poprzez dźwięk, film i animacje, a także publikacje internetowe. Daje to przyszłym absolwentom realne szanse na zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej i innych.
Opis zawodu:
Technik fotografii i multimediów organizuje i prowadzi prace związane z rejestracją, obróbką i wizualizacją obrazu oraz realizacją projektów graficznych i multimedialnych.
Uczęszczając na ten kierunek będziesz miał możliwość: zrozumieć techniczne aspekty dotyczące szeroko pojętej fotografii analogowej jak i cyfrowej, poznać praktyczne zagadnienia związane z pracą w studio fotograficznym i plenerze, nauczyć się metod korekty zdjęć i montażu fotograficznego, opanować obsługę sprzętu fotograficznego i filmowego oraz poznać jego budowę i zasady funkcjonowania. W Nowoczesnych pracowniach komputerowych nauczysz się cyfrowej obróbki zdjęć, projektowania grafiki, animacji, montażu filmu itp. Zapoznasz się z cenionymi na rynku pracy programami do grafiki i multimediów, takimi jak: Photoshop, Ilustrator czy Flash. Poznasz tajniki skutecznej reklamy oraz zasady budowania wizerunku osób i firm.
- Szczegóły
- Marek
- Odsłony: 24309
Chcesz poznawać tajniki systemów poligraficznych i profesjonalnych programów do obróbki grafiki? Zapraszamy! Jako technik grafiki i poligrafii cyfrowej będziesz się zajmować szeroko pojętym przygotowywaniem materiałów do drukowania. Obsługą różnego rodzaju programów graficznych oraz typowych programów do składu komputerowego. Z dostarczonych materiałów w postaci tekstu, wykresów, fotografii, tabel wykonywaniem za pomocą sprzętu komputerowego obróbki materiałów graficznych i tekstu, korekty kolorów, formatowaniem tekstu i grafiki, rozmieszczeniem tekstu i grafiki na arkuszu drukarskim.
Dobieraniem procesów i ustalaniem parametrów drukowania w różnych technikach drukarskich. Obsługą cyfrowych systemów produkcyjnych stosowanych w poligrafii. Eksploatacją cyfrowych maszyn i urządzeń drukujących. Modelowaniem, drukowaniem i obróbką wydruków 3D.
Nauczysz jak tworzyć:
- ulotki, foldery, plakaty, billboardy,
- animacje, strony internetowe, banery, efekty specjalne,
- wizytówki, czasopisma, albumy, wydruki 3d itd.
Profil absolwenta i perspektywy.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej zostaje przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- przygotowania publikacji i prac graficznych do drukowania,
- obsługiwania cyfrowych systemów produkcyjnych stosowanych w poligrafii,
- przygotowania prezentacji graficznych i multimedialnych,
- wykonywania i wdrażanie internetowych projektów multimedialnych,
- prowadzenia procesów drukowania,
- organizowania i prowadzenia działalności gospodarczej