Aktualności

32-300 Olkusz,
ul. Górnicza 12

+48 32 643 04 50
szkola@zs1olkusz.edu.pl

Marek
Odsłony: 855

eras hiszpania

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Regulamin rekrutacji

Formularz zgłoszeniowy

Karta oceny protokół

 

„Mechanik” w Hiszpanii!

Tydzień pierwszy.

hiszpania a
30 września 2017 roku 14-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu rozpoczęła swoją przygodę życia w Hiszpanii, a dokładnie Maladze.
Młodzież odbywa tam czterotygodniowy staż zawodowy w ramach projektu ”Europejskie praktyki uczniów ZS Nr 1 – przez Hiszpanię do Europy – przystanek Sewilla”, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Podczas pobytu w Hiszpanii grupie towarzyszy dwóch opiekunów z naszej szkoły.
W tygodniu młodzież będzie odbywała praktyki w hiszpańskich firmach na stanowisku zgodnym z ich kierunkiem kształcenia. Uczniowie będą uczyć się jak najwięcej, poznają swoje obowiązki jako pracowników oraz zasady obowiązujące w miejscu pracy. Ponadto wzbogacą swoją wiedzę i umiejętności zawodowe na poziomie europejskim, będą wszechstronnie przygotowani do pracy zarówno w Polsce, jaki i za granicą. Ważnym elementem praktyki będzie komunikacja. Podstawą jest oczywiście język obcy. Młodzież będzie porozumiewała się w dwóch językach: angielskim i hiszpańskim. Ale oczywiście nie samą pracą człowiek żyje! Już pierwszego dnia po przylocie uczniowie, pod przewodnictwem Pani Anastazji Mróz, zwiedzali najciekawsze skrywane zakątki oraz najważniejsze zabytki Malagi. Podczas tej wycieczki trudno było naszym uczniom oderwać wzrok od miejskiej architektury. Przechadzając się uliczkami, co chwila musieli zadzierać głowę do góry, by popatrzeć na barwne fasady kamienic i ukwiecone balkony. Ponadto codziennie
w czasie wolnym mogą się relaksować na plaży z czystą wodą i miękkim piaskiem. Malaga to jednak nie koniec. Podczas pobytu w Hiszpanii naszych uczniów czekają dodatkowe atrakcje, takie jak wycieczka do Sewilli, wycieczka do Granady, na Gibraltar czy rejs statkiem wzdłuż zapierającego dech w piersiach portu i zatoki w Maladze. Hiszpania to jedno z ulubionych miejsc miłośników dobrego jedzenia. Nasi uczniowie będą mogli również zasmakować tradycyjnych hiszpańskich potraw m.in. tapas, calamari, gazpacho, paella. Wręcz do kulinarnej ekstazy doprowadzą naszych uczniów zapachy grillowanych niemal w każdej restauracji ryb czy owoców morza.
Kilometry plaż, słońce, flamenco, rajskie jedzenie ... to zaledwie kilka atutów Malagi.
Nasi uczniowie przekonają się o tym sami. W Hiszpanii bowiem czeka ich jeszcze wiele wyzwań,
z którymi będą musieli się zmierzyć, ale mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności zaprocentują w ich przyszłym życiu. Hmm ...? Oby tylko nie spóźnili się potem na samolot!
hiszpania b

Zdjęcia w naszej GALERII.

Tydzień drugi.

Pierwszy tydzień praktyk w słonecznej Hiszpanii za nami!
Pierwszy tydzień praktyk uczniów ZS Nr 1 w Olkuszu, którzy biorą udział w projekcie „Europejskie praktyki uczniów ZS Nr 1 - przez Hiszpanię do Europy – przystanek Sewilla” właśnie dobiegł końca. W poniedziałek pierwszego dnia praktyk nasi uczniowie udali się do firm, gdzie byli prezentowani pracodawcom. Poznali opiekuna stażu, zapoznali się ze strukturą firmy i miejscem pracy. Dokładnie został im przedstawiony program praktyk, poznali zadania, stanowisko pracy oraz harmonogram. Zdążyli się już zaaklimatyzować w Maladze, poznali okolicę, a dojazd do miejsc stażu nie stanowi dla nich trudności. Od pierwszego tygodnia pobytu na praktykach nasi uczniowie rozpoczęli naukę języka hiszpańskiego. Pomimo faktu, że grupa nigdy wcześniej nie uczyła się tego języka, małymi krokami rozwija swoje umiejętności językowe.
Po tygodniu praktyk przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Wolny czas nasi uczniowie spędzają na zwiedzaniu miasta oraz poznawaniu iberyjskiej kultury i tradycji. W sobotę nasza młodzież, wspólnie z opiekunami i koordynatorem Panią Anastazją Mróz, wybrała się na Targ Mercado, gdzie mieli okazję zapoznać się z lokalnymi produktami, rybami, owocami morza oraz osobiście spróbować specjałów kuchni hiszpańskiej. Dodatkowo odbyli rejs statkiem
„La Pinta Cruceros” wzdłuż portu i zatoki w Maladze, skąd podziwiali wspaniałą panoramę miasta.
Z kolei w niedzielę uczniowie zwiedzili m.in. Zamek Gibralfaro i Twierdzę Alcazaba.
Czas w Hiszpanii mija im szybko, pracowicie i ekscytująco. Przed uczniami jeszcze wiele wyzwań i atrakcji. Hiszpania z pewnością dostarczy im jeszcze dużo pozytywnych
i niezapomnianych wrażeń.

Zobacz ZDJĘCIA.

Zobacz FILM.

Tydzień trzeci.

Upłynęła pierwsza połowa pobytu grupy naszych uczniów w Hiszpanii, którzy biorą udział w projekcie „Europejskie praktyki uczniów ZS Nr 1 - przez Hiszpanię do Europy – przystanek Sewilla”. Kolejny tydzień spędzony w hiszpańskich firmach w połączeniu z zapoznawaniem kultury iberyjskiej wśród słonecznej pogody, był dla naszych uczniów czasem pełnym stawianych wyzwań, szkolenia umiejętności i nabywania praktycznej wiedzy na arenie międzynarodowej, którą z pewnością wykorzystają w przyszłości. Nauki języka hiszpańskiego nie ograniczają do książki i zamkniętej sali, dlatego w ciągu ostatniego tygodnia mieli okazję odbyć realne lekcje plenerowe.

Miniony tydzień przyniósł ze sobą kolejne atrakcje - w czwartek nasi uczniowie zwiedzili Sewillę, która jest uważana za stolicę andaluzyjskiej tradycji czyli flamenco, oraz perłę architektury - głównie ze względu na bardzo dobrze zachowane zabytki, wpisane na listę światowego dziedzictwa. Wśród szmeru fontann i zapachu kwiatów, mogli podziwiać między innymi dzielnicę Santa Cruz, Katedrę i wieżę Giralda, Pałac Hiszpański, ogrody królewskie a także fascynującą, najstarszą rezydencję królewską na świecie, która nadal służy do użytku - Pałac Alcazar. Natomiast w niedzielę wciąż spragnieni przygód wyruszyli na Gibraltar, gdzie mogli podziwiać zapierający dech w piersi widok ze Wzgórza Gibraltarskiego, a także przeżyć ekscytujące spotkanie z małpami - jedynymi wolno żyjącymi w Europie, które do tej pory mieli okazję oglądać jedynie w zoo w zamknięciu. Dalsze relacje już wkrótce!

Zdjęcia w GALERII.

Tydzień czwarty.

28 października 2017 roku, grupa 14 uczniów naszej szkoły wróciła z 4 tygodniowego stażu zawodowego w ramach projektu ”Europejskie praktyki uczniów ZS Nr 1 – przez Hiszpanię do Europy – przystanek Sewilla”, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, gdzie zdobywała międzykulturowe doświadczenie zawodowe i odbywała podróż życia po barwnych krajobrazach Hiszpanii w ramach wycieczek organizowanych w czasie wolnym.

Zdjecia w GALERII.

Tydzień przed powrotem do kraju, uczniowie mieli okazję zaliczyć do wspaniałych miejsc które odwiedzili Granadę - pełną niezwykle interesujących miejsc stolicę prowincji. Zwiedzając okolice miasta, pełne niespotykanego uroku, mogli podziwiać kręte uliczki, małe sklepiki z rzemiosłem artystycznym, oraz najważniejszy zabytek, majestatycznie górujący nad miastem - Alhambre – warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII wieku. Ogromna przestrzeń łancucha górskiego i jego ośnieżone szczyty sprawiły, że wycieczka stała się jeszcze bardziej ekscytująca.
W sobotę 28 października nasi uczniowie wylądowali na lotnisku Chopina w Warszawie, bogatsi o praktyczne umiejętności w zakresie zawodów pożadanych na rynku pracy zdobyte w hiszpańskich firmach, lecz także znacznie pewniejsi siebie. Są świadomi, że ten fascynujący okres w ich życiu jeszcze niejednokrotnie zaowocuje - pomoże im przystosować się do nowych okoliczności i rozwiązywać problemy stawiane przez życie lecz przede wszystkim - że wzmocnili swoją konkurencyjność na rynku pracy. W poniedziałek 30 października nasi uczniowie przystąpili do drugiego testu biegłości językowej na platformie OLS, do którego mogli porównać swoje wyniki sprzed wyjazdu. Każdy indywidualny wynik udowodnił, że znacznie usprawnili swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim oraz udało im się przełamać barierę językową, zarówno w środowisku pracy, jak i w sytuacjach życia codziennego. Pełni tęsknoty za tym słonecznym, pięknym miejscem i szczęśliwi jednocześnie, na pewno upewnili się w jednym przekonaniu – że nic tak nie kształtuje jak podróże. Kolejna grupa uczniow Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu wyrusza na praktyki do Hiszpanii już w kwietniu, czego wszyscy razem z nimi z ekscytacją wyczekujemy.

“Relacja z praktyk- Hiszpania 2018’' vol.1

Prezentacja erasmus +