32-300 Olkusz,
ul. Górnicza 12

+48 32 643 04 50
szkola@zs1olkusz.edu.pl

Marek
Odsłony: 92

ckz moderFundusze zewnętrzne w ramach projektu „Inwestujemy w zawodowców – rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim” oraz środki z budżetu Powiatu olkuskiego, pozwoliły na zakup dodatkowego wyposażenia i modernizację pracowni samochodowych w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu (Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Olkuszu, ul. Legionów Polskich 1). Odpowiada ono obecnym potrzebom kształcenia w zawodach: technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych.

Zdjęcia w GALERII.

 

Łączny koszt zakupu nowego wyposażenia wyniósł ponad 442 393 zł. Zakupiono m. in. podnośnik nożycowy diagnostyczny z miejscem pod obrotnice, z szarpakami, wbudowanymi płytami poślizgowymi oraz z dodatkowym podnośnikiem umożliwiającym demontaż kół pojazdu znajdującego się na podnośniku, odnośniki dwukolumnowe elektromechaniczne, podnośnik czterokolumnowy, urządzenie do sprawdzania skuteczności tłumienia układu zawieszenia pojazdów, urządzenie rolkowe do badania układów hamulcowych pojazdów o dmc do 3,5 t, oraz pojazdów z napędem 4x4, urządzenie specjalistyczne do naprawy kół i ogumienia, urządzenie do pomiaru i ustawiania geometrii kół, urządzenie do obsługi klimatyzacji w pojazdach, przyrząd optyczny do kontroli ustawienia reflektorów w pojazdach , uniwersalne narzędzia wykorzystywane do napraw pojazdów np. wózki narzędziowe.
Oprócz zakupu dodatkowego sprzętu, pracownie przeszły remont. Zmodernizowano między innymi instalację elektryczną, oświetleniową, centralnego ogrzewania, instalację sprężonego powietrza, zastosowano system rekuperacji. Wymieniono także drzwi. Prace adaptacyjne kosztowały ponad 316 575 zł.
Przy odbiorze urządzeń przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego obecni byli również starosta olkuski Pan Bogumił Sobczyk, wicestarosta powiatu olkuskiego Pani Krystyna Kowalewska, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka oraz Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu Pani Elżbieta Kania. Jak podkreślili w czasie odbioru Pan Starosta, Pani Wicestarosta i Pani Dyrektor, w szkolnictwie zawodowym jest bardzo istotne to, by młodzież miała możliwość kształcenia się w dobrze wyposażonych pracowniach, na nowoczesnym sprzęcie, który wykorzystywany jest w działających na rynku firmach. Dzięki tak zdobytym umiejętnościom uczniom opuszczającym olkuskiego Mechanika będzie łatwiej znaleźć pracę.
Zakup tego sprzętu pozwoli uczniom szkoły na zapoznanie się z nowoczesnym wyposażeniem spotykanym w warsztatach i serwisach samochodowych, którego umiejętności obsługi oczekują pracodawcy. Ponadto, wykorzystywanie różnego typu sprzętu specjalistycznego podczas zajęć pomaga im lepiej poznać nowoczesny świat motoryzacji, co zwiększa ich motywację oraz chęć do nauki.