wykleci 2020

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu promuje wartości patriotyczne.
W dniu 2 marca 2020 r. w „Mechaniku” odbyły się szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci to żołnierze antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę zbrojną o niepodległą Polskę.

W ciągu całego dnia zostały udostępnione na szkolnych telewizorach okolicznościowe materiały multimedialne.
Na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej, w sali audytoryjnej, miały miejsce zajęcia historyczne dla reprezentantów klas: po trzech przedstawicieli z klas pierwszych i drugich.

W Szkole odbyła się także prelekcja na temat sytuacji Polski w latach 1944-1947, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności instalowania w Polsce władzy komunistycznej i represji nowego reżimu wobec działaczy Podziemia Niepodległościowego, oraz prelekcja na temat okoliczności ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Podczas tych zajęć, prezentowano filmy dotyczące Żołnierzy Wyklętych:
- film animowany „Niezwyciężeni”;
- ilmy z cyklu Niezłomni (Etiudy IPN) o życiu i działalności Danuty Siedzikówny ("Inka") i Józefa Franczaka ("Laluś");
- film Konrada Kuliga i Mateusza Radomskiego „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej – historia i pamięć”.
Szkolny Dzień Żołnierzy Wyklętych przygotowali nauczyciele historii: mgr Magdalena Kosno, mgr Patrycja Pawłowska i mgr Mariusz Grewenda.

wykleci 2020 1   wykleci 2020 2