32-300 Olkusz,
ul. Górnicza 12

+48 32 643 04 50
szkola@zs1olkusz.edu.pl

Marek
Odsłony: 360

safeart

„Mechanik” na koncercie edukacyjnym Agencji Artystycznej SAFE-ART i Klezmorim Trio.
Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu często uczestniczy w wydarzeniach związanych z kulturą.
W dniu 12 lutego 2020 r. klasy 2a, 3a, 4a i 4e, pod opieką Pań: Doroty Dziurowicz,
Moniki Wiercioch, Ewy Witkowskiej i Iwony Rams, były obecne na koncercie edukacyjnym w wykonaniu Agencji Artystycznej SAFE-ART i Klezmorim Trio, który odbył się w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury.

 

W skład zespołu wchodzą znamienici artyści – Karolina Stasiowska – śpiew i altówka, Marcin Wiercioch – akordeon, Piotr Południak – kontrabas.
Celem wydarzenia było „przybliżenie młodzieży życia codziennego w przedwojennej Polsce, w oparciu o kulturę żydowską oraz zjawisko przenikania się kultur”. Artyści wykonywali muzykę klezmerską, opowiadali o życiu codziennym, religii i kulturze żydowskiej oraz o społecznościach, które „wspólnie ze sobą żyły i uzupełniały się”. Uczniowie mieli niecodzienną okazję posłuchać żydowskich melodii i pieśni tradycyjnych, wykonywanych w języku jidysz np. „Kazimierz”, „Tumbalalaika” (oddająca klimat przedwojennych sztetli –miasteczek wielokulturowych, zamieszkałych przez żydowskie wspólnoty lokalne), „Alle Brider” („Wszyscy jesteśmy Braćmi”), „Jidisze Mame”, (Moja żydowska Mama), „Rebeka” (tango skomponowane w 1933 r. przez Zygmunta Białostockiego, słowa – Andrzej Włast), „Hop! Meine Homentashen”, „Szabes, szabes”, „Hawa nagila” („Radujmy się”), „Az der Rebe” („Kiedy Rabin tańczy – tańczą wszyscy chasydzi…”).
Po występie młodzież zwiedziła wystawy w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu: „Olkusz i okolice na starej fotografii (fotografie pochodzą ze zbiorów PiMBP) oraz „Przyroda w obrazkach” Justyny Kierat – rysownika i ilustratora przyrodniczego. „Przyroda w obrazkach” składała się z humorystycznych rysunków ukazujących zwierzęta, opatrzonych przyrodniczymi ciekawostkami i żartobliwymi dialogami. Uczniowie w sposób niestereotypowy odkrywali tajniki przyrody i delektowali się mądrościami życiowymi i filozoficznymi, płynącymi z „obrazków” prezentowanych na wystawie.
Więcej na temat spektaklu na szkolnej e-stronie Centrum Tradycji i Kultury.