32-300 Olkusz,
ul. Górnicza 12

+48 32 643 04 50
szkola@zs1olkusz.edu.pl

Marek
Odsłony: 592

czytamyW dniu 23.01.2020 r. w ZS Nr 1 w Olkuszu, na „górnym”, wyremontowanym i przestronnym korytarzu, z inicjatywy polonistki Pani Doroty Dziurowicz, w godzinach popołudniowych, odbyło się spotkanie wokół książki i filmu „KAMERDYNER” , zorganizowane przez Klub Interesującej Książki CzytaMY, działający przy Stowarzyszeniu Teatralno-Literackim w Olkuszu.

Zdjęcia w GALERII.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka, Dyrektor ZS Nr 3 w Olkuszu Pan Wojciech Panek, Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji UMiG w Olkuszu Pani Paulina Polak, aktor, wykładowca w Szkole Teatralnej i Prezes STL dr hab. Przemysław Kania oraz kierownik olkuskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie– Pani Halina Świtlicka.

To klimatyczne spotkanie brawurowo prowadziły Panie: Dorota Dziurowicz (nauczyciel języka polskiego w ZS Nr 1 w Olkuszu oraz w ZS Nr 3 w Olkuszu), Agnieszka Goździelska (nauczyciel j. polskiego w ZS Nr 3 w Olkuszu), Wiesława Syguła (nauczyciel bibliotekarz w ZS Nr 3 w Olkuszu).
Była to fascynująca przygoda ze wspaniałą literaturą i filmem, przy kawie i ciasteczkach.
Powieść historyczna „Kamerdyner” napisana przez czterech autorów: Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki, Michała Pruskiego i Marka Klata, nazywana jest sagą kaszubską. Porusza skomplikowane relacje Kaszubów, Niemców i Polaków „na przestrzeni pięciu dekad”. Posiada wszystkie cechy bestselleru (zakazana miłość, wojna, nazistowska zbrodnia w Piaśnicy).
Rozmówcy analizowali i interpretowali książkę „Kamerdyner”, jak również film pod tym samym tytułem w reż. Filipa Bajona. Dzieła te stały się kanwą do rozważań na tematy: relacji kaszubsko-niemiecko-polskich, tożsamości Kaszubów, tolerancji i kultury.
Zdjęcia dodano dzięki uprzejmości STL w Olkuszu oraz fb Kik Czytamy.