Katarzyna Leszczyńska KaszubaW Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, od roku szkolnego 2011/2012, jest prowadzony cykl „Spotkań z Ciekawymi Ludźmi”, którzy są pasjonatami w różnych dziedzinach życia artystycznego i zawodowego.

Zdjęcia w GALERII.

 

 

W dniu 17.11.2021 r. w popularnym „Staszicu” odbyło się spotkanie z Panią Katarzyną Leszczyńską - Kaszubą - niezwykle utalentowaną artystką, fotografikiem, grafikiem, ceramikiem, garncarzem, stypendystką Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia artystyczne za rok 2020/2021, członkiem Fotoklubu RP, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Fédération Internationale de l'Art Photographique), Polish Women Photographers, Grupy „Bez Nazwy”, Związku Ceramików Polskich, Speleoklubu Olkusz, laureatką międzynarodowych konkursów i autorką wielu wystaw.
Artystkę serdecznie przywitała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka.
W spotkaniu uczestniczyły klasy: 3 e, 2 Ep i 3 Fp pod opieką Pań: Elżbiety Gądek i Magdaleny Kosno.
Pani Katarzyna Leszczyńska – Kaszuba niezwykle interesująco opowiadała o swoich życiowych pasjach, w tym o ceramice naczyniowej, rzeźbie, garncarstwie, fotografii i grafice.
Historyczną, głównie wczesnośredniowieczną, ceramikę naczyniową artystka tworzy według wzoru, znaleziska, metodą z epoki (np. metodą taśmowo-ślizgową), w określonym miejscu (np. podczas rejsu łodzią napędzaną wiosłami po Bałtyku). Wykorzystuje m. in. motywy skandynawskie i słowiańskie. Są to niezwykle barwne rekonstrukcje historyczne wykonywane z gliny – materiału „wdzięcznego” do obróbki, jako efekty archeologii doświadczalnej.
Jedną z historycznych metod garncarskich jest wypalanie przedmiotów w ognisku. To bardzo ciężka, mozolna i długotrwała praca (trwająca nieraz cały dzień).
Nie mniej wymagającą czynnością jest proces hartowania garnków, w którym używa się rozmaite techniki.
Uczniowie mieli także okazję uzyskać wiele cennych wskazówek dotyczących wykonywania fotografii, jak np. fotografii makro, fotografii sportowej (wykonywanej podczas wspinaczek skałkowych czy uprawiania taternictwa jaskiniowego) i fotografii kreacyjnej (zdjęcie jest tu wizualnym komunikatem, temat nie jest jasno określony i, jak podkreśliła artystka, <wpisuje się w magię własnych doznań odbiorcy>”.
Z kolei grafika powstaje na bazie fotografii jako zabawa obrazem i fotomontaż.
W trakcie dyskusji uczniowie zadawali pytania i otrzymywali inspirujące odpowiedzi.
Spotkanie zorganizowała Pani Iwona Rams.