Spotkania z kulturą w Staszicu

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu dba o wszechstronny rozwój uczniów.
W popularnym „Staszicu”, w ramach działań szkolnego Centrum Kultury i Tradycji, w dniu 03.11.2021 r. odbyło się spotkanie na żywo online z Dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu - Panią Beatą Dziąbek, która wygłosiła interesującą prelekcję pt. „Rzeźba jako tekst kultury”, dla klas: 1d i 4e pod opieką Pań: Ewy Głąb i Sylwii Zawady. Zajęcia organizowane są w ramach projektu „Semiotyka tekstów kultury”.

Prezentacja multimedialna, prowadzona niezwykle zajmująco, obejmowała wiadomości dotyczące elementów struktury rzeźby, jak: materiał i formy rzeźby, pomnik, rzeźba ogrodowa, portretowa, sakralna, płaskorzeźba (relief), kompozycja (statyczna, dynamiczna, symetryczna, asymetryczna), frontalizm, hieratyzm, prawo ram, poza wystudiowana, figura serpentinata, gemma, kanefora, kontrapost, kanon w rzeźbie, putto, non finito, antykizacja, idealizacja postaci, deformacja, draperia.
Uczniowie mieli niecodzienną okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu semiotyki rzeźby jako tekstu kultury.
Spotkanie zorganizowała Pani Iwona Rams.