DEN2021W dniu 13.10.2021 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej.
„Święto Edukacji Narodowej to dzień wyjątkowy w naszej Szkole posiadającej ponad 120-letnią tradycję. Towarzyszy mu radość i refleksja. W kontekście obecnych przemian społecznych, zmieniającej się rzeczywistości i czasów pandemii, niezmiernie potrzebny jest autorytet nauczyciela.

Etos zawodowy nauczyciela powinien polegać na budowaniu pozytywnego dystansu w relacji nauczyciel – uczeń. Nauczyciel to mentor, przewodnik, wzorzec osobowy, stojący na straży prawdziwych wartości, przykład moralności i etyki a nie „kolega” czy „partner”. Myślę, że we współczesnych czasach pora powrócić do wypracowanego przez pokolenia, opartego na szlachetnych wartościach etosu pracy nauczyciela, bo świat bez nich traci prawdziwego ducha. Bądźmy otwarci na przyszłość ale czerpmy siłę z przeszłości. Brak słów, które mogłyby wyrazić Państwu wdzięczność za pracę na rzecz rozwoju Szkoły. Serdecznie życzę Państwu umiejętności trafnego podejmowania decyzji, radości z pracy z młodzieżą, zdrowia, zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności” – podkreśliła Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka zwracając się do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz emerytowanych pracowników Szkoły.
Gorące podziękowania za pięknie realizowaną misję zawodu nauczyciela, ciężką pracę z efektami widocznymi we wspaniałych osiągnięciach Szkoły i prestiżowych rankingach oraz najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pogody ducha, złożył nauczycielom i wszystkim pracownikom Szkoły Przewodniczący Rady Rodziców Pan Paweł Petlic.
Przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i wszystkim pracownikom serdecznie podziękowania za wkład w wychowanie i wszechstronny rozwój młodzieży.
Następnie miało miejsce uroczyste wręczenie statuetek Laury Sowy za miniony rok szkolny 2020/2021, przyznawanych co roku przez Kapitułę Lauru Sowy dla wybitnych Uczniów, Nauczycieli i Pracodawców współpracujących ze Szkołą.
Statuetki otrzymali:
- kategoria Pracodawca: firma HARDKOP Sp. z o.o. reprezentowana przez Pana Karola Piasnego;
- kategoria Nauczyciel: Pani Dagmara Chorzępa;
- kategoria Uczeń: Jakub Cebo z kl. 4f.
W czasie uroczystości zostały wręczone nauczycielom Nagrody Dyrektora ZS Nr 1 w Olkuszu, za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz za zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska i szkoły.
Podczas brawurowo prowadzonego programu artystycznego, przygotowanego po mistrzowsku przez Panie: Dorotę Dziurowicz i Anetę Todor przy udziale Samorządu Szkolnego, zostały podkreślone, z niespotykaną finezją, humorem i uczniowskim wdziękiem, charakterystyczne cechy nauczycieli Szkoły. Dekorację sporządziła Pani Ewa Głąb. Oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół wokalno-instrumentalny pod kierunkiem Pana Sławomira Haberki.
Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze.