pokaz TPI

W Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, uczniowie spotykają się z przedstawicielami firm, które reprezentują zawody kształcone w Szkole.
W dniu 28.11.2019 r. godzinach 9.00 – 10.00 wszystkie klasy o profilu Technik geodeta, uczestniczyły w pokazie sprzętu geodezyjnego, prowadzonego przez przedstawiciela firmy TPI Sp. z o.o.(firma specjalizująca się w wytwarzaniu nowoczesnych technologii), inżyniera sprzedaży do spraw geomatyki (nauka powstała na bazie informatyki, korelująca techniki dotyczące pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania informacji przestrzennych) – Tomasza Witkowskiego.

Uczniowie mieli niecodzienną okazję zapoznać się z działaniem najnowocześniejszych urządzeń geodezyjnych: tachimetru zmotoryzowanego (przyrząd geodezyjny przeznaczony do niezwykle precyzyjnego pomiaru kątów i odległości) do pracy jednoosobowej i odbiornika GNSS (globalny system nawigacji satelitarnej, pozwalający na pozycjonowanie w dowolnym miejscu na świecie). Prowadzący podkreślał zalety prezentowanego sprzętu, który z pewnością może się przydać przyszłym geodetom.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pokazie i za pomocą tachimetru zmotoryzowanego sprzężonego z odbiornikiem GNSS, dokonywali automatycznych pomiarów geodezyjnych.
Spotkanie było dla uczestników cennym doświadczeniem zawodowym.
Podczas pokazu podkreślono, że: „chociaż automatyka zmierza do coraz większej redukcji zatrudnienia pracowników, to jednak maszyny nie zastąpią całkowicie ich operatora a posługiwanie się, choćby najwyższej klasy sprzętem, nie zwalnia człowieka od myślenia. Samochód jest maszyną, którą posługujemy się dla naszej wygody ale przyrządy zawodowe mimo, iż są drogie, to ich zakup się opłaca, ponieważ służą one do zarabiania pieniędzy i wydana kwota po pewnym czasie się zwróci”.
Koordynatorkami spotkania były Panie: mgr Alicja Chmiest i mgr inż. Monika Wiercioch.

pokaz TPI 1  pokaz TPI 2
pokaz TPI 3   pokaz TPI 4