Makbet

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu często są obecni w teatrze oraz na spotkaniach teatralnych. W dniu 21 listopada 2019 r. uczniowie klas: 2a, 2e, 2f i 3f (80 osób) pod opieką Pań: Eweliny Orlińskiej, Bogusławy Sypień i Iwony Rams byli obecni w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, na spektaklu „Makbet” Williama Szekspira wystawionym przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.

Dramat zawiera ponadczasowe przesłanie, że żądza władzy niszczy i unieszczęśliwia człowieka a dokonana zbrodnia zawsze zostanie ukarana.
Historia Makbeta - człowieka będącego ofiarą własnych namiętności, ukazana została w konwencji teatru lalek.
Wzbogacenie kreacji aktorskiej o animowaną formę, wydobyło z dramatu wiele ukrytych sensów. Dodało baśniowości, otwarło większe możliwości interpretacyjne. Pozwoliło w sposób niezwykle przejrzysty przedstawić treść sztuki Szekspira i jej uniwersalne przesłanie oraz wzmocnić katharsis.
Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne podczas których można było „grać” na scenie razem z aktorami, zadawać pytania i uzyskiwać stosowne odpowiedzi.
Organizatorem wyjścia była Pani Ewelina Orlińska.