astronomiczne

W dniu 18 października 2019 r. uczniowie klasy IVc pod opieką Pani Wioletty Hudzińskiej uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z fizyki mającej na celu poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy zdobywanej podczas zajęć edukacyjnych z zakresu astronomii poprzez obserwacje astronomiczne oraz poznanie budowy podstawowych przyrządów do tego służących. Obserwacje astronomiczne prowadzone były w miejscowości Glanów (najlepszy punkt widokowy w okolicy do którego przyjeżdżają miłośnicy astronomii i wykładowcy wyższych uczelni).

Kilka zdjęć w naszej GALERII.

Uczniowie oglądali obiekty astronomiczne przy użyciu dwóch typów teleskopów (teleskopu zwierciadlano-soczewkowego i teleskopu Newtona). Właścicielem teleskopów jest były absolwent Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu pan Marcin Warzecha, który od dzieciństwa jest zapalonym miłośnikiem nauk astronomicznych.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa pana Marcina Warzechy dotyczące budowy Wszechświata i budowy teleskopów. Pan Warzecha swoją pasją potrafi zarazić niejednego człowieka. Podczas ekspedycji naukowej udało się nam pooglądać: Jowisz z jego 4-ma księżycami, Saturn z pierścieniami, Galaktykę Andromedy, Galaktykę Mleczną księżyc, gwiazdy, szereg gwiazdozbiorów, mgławice planetarne. Uczniowie byli tak zainteresowani obserwowaniem firmamentu, że wycieczka przedłużyła się o 1,5 godziny. Zwieńczeniem ekspedycji naukowej było wspólne ognisko przy którym uczniowie mogli się ogrzać, zjeść ciepłą kiełbaskę i porozmawiać na tematy astronomiczne.
Serdeczne podziękowania dla pana Marcina Warzechy za poświęcenie swojego czasu i udostępnienie przyrządów pomiarowych.