wieden

W dniach 2 - 4 października 2019 r. uczniowie z klas 4b, 4d oraz 4e uczestniczyli w wycieczce do Wiednia. Pierwszym punktem na naszej trasie wycieczki był Ołomuniec miasteczko w Czechach. W miasteczku tym mieści się Katedra Św. Wacława - budowa tej świątyni została zapoczątkowana przed 1107 rokiem przez księcia Świętopełka. Pierwotnie była zbudowana w stylu romańskim, jednak po pożarze w 1264 została odbudowana w stylu gotyckim. Wieża katedry mierzy 100,65 m. i jest drugą pod względem wysokości wieżą kościelną, a najwyższą wieżą neogotycką w Czechach. Co ciekawe w katedrze tej znajduje się największy dzwon na Morawach.

Drugiego dnia po smacznym śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku Wiednia. Pierwszym celem było wzgórze Kahlenberg, z którego rozciągał się wspaniały widok na panoramę miasta. To miejsce zaznaczyło się w historii - z tego to miejsca w 1683 r. Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami, (Odsiecz Wiedeńska). Po krótkiej lekcji historii rozpoczęliśmy fascynującą wędrówkę po niezwykle malowniczej stolicy Austrii. Pierwszym punktem było oczywiście Stare Miasto, które można to przyznać zachwyca. Ważną atrakcją w tej części miasta jest perełka Wiednia czyli Pałac Hofburg. Ta wspaniała barokowo-klasycystyczna budowla od XIII w. do 1918r. pełniła funkcję zimowej rezydencji władców Austrii. W Wiedniu zobaczyliśmy również Operą Wiedeńską, Katedrę Św. Szczepana, Teatr Zamkowy, Ratusz oraz Parlament.
Trzeciego dnia kontynuowaliśmy zwiedzanie Wiednia. Bardzo ciekawym punktem wycieczki, który zapadnie nam na długo w pamięć był unikatowy Dom Hundertwassera. To barwny, nieregularny budynek, powstały w wyniku gry między artystą a otoczeniem. Kolejnym punktem na piątkowej trasie wycieczki była wspaniała rezydencja cesarska – Pałac Schonbrunn. Pałac ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nikomu zbytnio nie trzeba go przedstawiać. Dlatego czas spędziliśmy na spacerowaniu po wspaniałych ogrodach różanych w stylu francuskim. Warto wspomnieć, że na terenie Pałacu mieści się jedna z największych w Europie Palmiarni oraz przepiękna Fontanna Neptuna, za którą znajduje się urokliwe wzgórze z monumentalną glorietą- kolumnową budowlą z XVIII w.
Tak oto dobiegła końca nasza przygoda z Wiedniem. Pełni wrażeń wróciliśmy do Olkusza.