32-300 Olkusz,
ul. Górnicza 12

+48 32 643 04 50
szkola@zs1olkusz.edu.pl

Marek
Odsłony: 275

czytacZespół Szkół Nr 1 w Olkuszu uczestniczy w corocznej, ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, podczas której wybitne osobistości z powiatu olkuskiego czytają dzieła literatury polskiej.
Celem przedsięwzięcia jest m. in. popularyzacja czytelnictwa, promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

Zobacz Video.

 

 

 

W dniu 6 września 2019 r. w godz. od 10.00 do 13.00, na olkuskim Rynku, odbyło się „Narodowe czytanie”, zorganizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu wraz z partnerami. Podczas tegorocznej 8 edycji, były czytane nowele: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego.
Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Pani Aldona Nowicka czytała nowelę pt. „Sachem” Henryka Sienkiewicza, napisaną w 1889 r., po powrocie pisarza z podróży po Stanach Zjednoczonych. Nowela przeczytana sugestywnie przez Panią Dyrektor, zawiera przesłanie, że zawsze trzeba strzec tożsamości narodowej i rodzimych tradycji, aby nigdy nie zatracić ducha polskości.
W spotkaniu uczestniczyły klasy: 3e, 3a i 3f pod opieką pań: Karoliny Gawron, Iwony Rams i Eweliny Orlińskiej.