Hardy 2021Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu kształtuje w uczniach patriotyczną postawę. W zakresie działań propatriotycznych odnosi liczne sukcesy. Niezmiernie miło poinformować, że w sobotę, dnia 25 września 2021 r., patrol pieszy SEWER (patron Józef Lipa „Sewer”) z ZS Nr 1 w Olkuszu, pod opieką Pana Mariusza Grewendy, zdobył pierwsze miejsce w XXXV Rajdzie Pieszym Szlakami Walk Oddziału „Hardego”, zorganizowanym przez olkuskie struktury PTTK, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wraz z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami, pod patronatem Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Kilka zdjęć w naszej GALERII.

Celem tej inicjatywy jest popularyzacja walk oddziału partyzanckiego AK Surowiec, upowszechnienie wiedzy historycznej oraz promocja atutów turystycznych regionu olkuskiego.
Trasa rajdu liczyła około 15 kilometrów. Wiodła przez miejscowości upamiętnione walkami partyzantów z oddziału Hardego, m. in.: Chechło, Błojec, Grabowa i Hutki-Kanki. Tegoroczna edycja była poświęcona pamięci Władysława Krawczyka ps. Grab z Chechła – jednego z najwybitniejszych postaci oddziału Hardego. Jak zwykle podczas rajdu nie było łatwo. Zwycięska drużyna z popularnego „Mechanika” szczególnie „zabłysnęła” wiedzą historyczną, wykazała niebywałą kondycję fizyczną i niemały spryt podczas wykonywania poszczególnych zadań (m. in. rozbicie bimbrowni znajdującej się nieopodal źródła Jana w Skałbani; odnalezienie konfidenta, przez którego oddział wpadł w obławę, w wyniku której zginęło pięciu partyzantów; przyszywanie odznak do munduru; unikanie zagrożeń ze strony oddziałów niemieckich i konfidentów). Jak podkreślono na fb ŚZŻAK, patrol SEWER prezentował „siłę charakteru i moc możliwości”.
Rywalizacja i wspólna przygoda w tej niezwykłej grze terenowej była dla młodzieży szczególnym przeżyciem.
W najbliższych dniach zwycięzcy otrzymają przesyłki z dyplomami i nagrodami.
Warto wymienić sukcesy odnoszone w ostatnich latach przez ZS Nr 1 w Olkuszu w patriotycznych grach terenowych:
2016 r - VII Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK – pierwsze miejsce drużynowo, opiekun Mariusz Grewenda;
2018 r. - IX Rajd Szlakami 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej - Patrol „Sewer” pierwsze miejsce, opiekun Mariusz Grewenda;

2018 r. - VIII Gra Miejska Śladami Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu – drugie miejsce, opiekun Mariusz Grewenda;

2018 r. - XXXII Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego” – drugie miejsce, opiekun Mariusz Grewenda;
2019 r. - XXXIII Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału ,,Hardego" – pierwsze miejsce, opiekun Sylwia Molik;

2019 r. - X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK – trzecie miejsce, opiekun Mariusz Grewenda

Więcej informacji na e-stronach: