1e Rzez Wołyńska

W Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu w ramach Szkolnego Centrum Tradycji i Kultury prowadzone są różnorodne działania edukacyjne.
W dniu 10 maja 2019 r. klasa 1e (25 osób) pod opieką Pani Iwony Rams uczestniczyła w wykładzie na temat: „Ludobójstwo nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej 1943-1944”, wygłoszonym w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu przez dr Pawła Naleźniaka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Główne punkty wykładu to m. in.:
-Tereny zbrodni;
-Ukraińcy w II RP;
-Preludium ludobójstwa;
-Proniemieckie nadzieje Ukraińców;
-Odpowiedzialni za zbrodnię;
-Miejsca ludobójstwa;
-Ośrodki samoobrony na Wołyniu;
-Okrucieństwo oprawców;
-Tragiczny bilans ludobójstwa;
-Skutki ludobójstwa;
-Świadomość społeczna na temat zbrodni wołyńskiej.

Była to wyjątkowa lekcja historii Polski.
Uczniowie mieli okazję pogłębić wiedzę na temat Rzezi Wołyńskiej, zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. Mieli również okazję obejrzeć tematyczną plenerową wystawę WOŁYŃ 1943, umieszczoną przed wejściem do Biblioteki.
Wyjście miało miejsce w ramach współpracy partnerskiej ZS Nr 1 z PiMBP w Olkuszu oraz w zakresie działań szkolnego Centrum Tradycji i Kultury.