szpik 2019

Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu włącza się w akcje prozdrowotne. W dniu 11 kwietnia 2019 r. w „Mechaniku” po raz drugi został zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku podczas którego została przeprowadzona #KOMÓRKOMANIA – akcja rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych prowadzona przez Fundację DKMS – ośrodek Dawców szpiku i komórek macierzystych. Pierwszy raz akcję przeprowadzono w Szkole w 2018 r.

Celem przedsięwzięcia jest znalezienie Dawcy dla każdej osoby na świecie, która potrzebuje przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych.
Podczas szkolnego Dnia Dawcy Szpiku znaleźli się uczniowie, którzy zarejestrowali się jako potencjalni Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych, aby świadomie i bezinteresownie uratować życie osobie, która cierpi na choroby układu krwiotwórczego – nowotworowe (np. białaczka, chłoniaki) oraz nienowotworowe (np. choroby metaboliczne czy ciężka niedokrwistość aplastyczna).
Organizatorem szkolnego Dnia Dawcy Szpiku była Pani pedagog – Ewelina Haberka wraz z wolontariuszkami z klasy 2d: Kamilą Łazińską, Alicją Kulawik i Karoliną Nowak.
„Mechanik” wie, że „dobro powraca”, a wsparcie chorych i uratowanie komuś życia daje największą satysfakcję.