foto mok

W dniu 26 lutego 2019 r. uczniowie klasy 2d pod opieką Pań: Ewy Głąb i Iwony Rams uczestniczyli w warsztatach fotograficznych pt. „O kompozycji w fotografii słów kilka” w Centrum Kultury MOK w Olkuszu ul. Szpitalna 32.
Zajęcia prowadził instruktor MOK – pan Tomasz Szygulski.
Punktem wyjścia do rozważań na temat fotografii było zwiedzanie wystawy zdjęć „Fotograficy Olkuscy 2019”. Zadanie kreujące sytuację motywacyjną zajęć skierowane do każdego uczestnika brzmiało: Wybierz zdjęcie, które najbardziej Cię poruszyło, co Ci się w nim podoba i co w nim pasuje.

Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady techniki wykonywania fotek, a są to m. in.:
- zasada trójpodziału - fotografowany obiekt należy umieścić w którymś z czterech punktów przecięcia czterech linii (2 poziomych i 2 pionowych), które są umieszczone w równych odległościach od siebie;
- szukanie symetrii i geometrii w fotografowanych obiektach np. litera L, litera V, trójkąty, linia horyzontalna (np. odbicie nieba w wodzie), linia prowadząca, linia ukośna, linia przecięcia, krzywa S (np. kręta droga), krzywa C;
- wyśrodkowanie obiektu (główny element znajduje się w środku obrazu);
- unikanie zbędnych elementów;
- kompozycja wielostopniowa – pierwszy plan (to, co najbliżej), drugi plan (to, co znajduje się dalej) i trzeci plan (to, co najdalej);
- świadome przesunięcie kadru w celu zaakcentowania danego elementu.
”Kompozycja to m. in przepis na zdjęcie, które „przemawia” do odbiorcy. (…)
Najważniejsze jest to, jaką historię chcesz przekazać” – podkreślał pan Tomasz Szygulski.
Uczniowie poznawali i analizowali także niezwykłe fotografie Vivian Maier oraz kadry z arcydzieł filmowych. Wiedzą już, za jakie ujęcie można otrzymać Oscara.
Organizatorem wyjścia była pani Iwona Rams.