Sypien 1

W dniu 20 listopada 2018 r. Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu gościł Pana Jacka Sypienia – historyka, dziennikarza, pisarza, Inspektora Biura Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, w ramach realizacji przez Szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Szanownego Gościa serdecznie przywitała Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu – Pani Aldona Nowicka.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1a.
Pan Jacek Sypień w sposób niezwykle interesujący promował Ziemię Olkuską, jej historię, kulturę i tradycję, w powiązaniu ze swoją działalnością pisarską oraz informacjami o książkach i broszurach popularyzujących naszą Małą Ojczyznę.
Uczniowie poznali rozmaite formy podejmowanych działań upowszechniających rodzime atrakcje turystyczne (m. in. ulotki, mapy, szlaki rowerowe, gry memory, wycieczki tematyczne, cotygodniowa audycja o Olkuszu w Radio Kraków, kampanie reklamowe np. Podziemne Piątki, Olkuskie Spacery Turystyczne, Czytasz – Zwiedzasz czy Przystanek Niepodległość promujący na komunikacji międzygminnej zasłużonych dla regionu postaci, zniżki cen biletów do muzeów, bezpłatne oprowadzanie po atrakcjach turystycznych) a w szczególności stosowną literaturę.
Zaprezentowane przez zacnego Przedmówcę publikacje zawierają istną kopalnię wiedzy na temat Olkusza i okolic.
Są to pięknie wydane, kolorowe, atrakcyjne pozycje, jak m. in.
Olkuszanie dla Nieodległości;
Muzeum twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu;
Olkusz na starej pocztówce;
Anna Wywioł - Bazylika Olkuska Św. Andrzeja Apostoła;
Legendy Srebrnego Grodu;
Jarosław Siek – Gwarek segreguje śmieci;
Rezerwat Pazurek i okolice (przewodnik po ścieżce dydaktycznej).
Szczególne miejsce zajmują książki z zakresu historii regionu, napisane przez Pana Jacka Sypienia m. in.
Olkusz i Ziemia Olkuska podczas I wojny światowej w pamiętnikach Jana Jarno;
Rabsztyn;
Olkuskie historie;
Włosi w dziejach ziemi olkuskiej;
W orkiestrach siła;
Mennica olkuska;
Dwory szlacheckie ziemi olkuskiej;
HERALDYKI:
Herb miejski Olkusza;
Gmerki mieszczan olkuskich;
Herby powiatu olkuskiego.
ZBIORY REPORTAŻY I OPOWIADAŃ:
Olkuskie opowieści;
Olkuszanie z pasją;
Kot Hansa Hummla.
Autor przyniósł młodzieży materiały promujące Ziemię Olkuską.
Spotkanie zorganizowała pani Iwona Rams.

Sypien 2   Sypien 3