foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Czy już wiesz, gdzie spędzisz kolejne lata nauki? Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu czeka na Ciebie! Dlaczego szkoła z zawodem? Zdobycie zawodu po 3-4 latach nauki (oszczędność czasu i pieniędzy). Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych lub podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Łatwiejsze zdobycie pracy (poszukiwane zawody, odbyta praktyka zawodowa).

Zespół Szkół Nr 1

im. Stanisława Staszica w Olkuszu

Developed in conjunction with Joomla extensions.Centrum Kształcenia Ustawicznego

Nowoczesne elastyczne kształcenie zawodowe. Możesz zdobyć tytuł Technika i uprawnienia zawodowe.

Czytaj więcej ...

Akademia Młodego Technika

Jak działają roboty? Czym jest modelowanie 3D? Jak wykonać instalację monitoringu?

Czytaj więcej ...

Dla gimnazjalistów

Rekrutacja Prezentacja ZS Nr 1 Dzień otwarty 2018

Czytaj więcej ...

Erasmus

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020.

Czytaj więcej ...

kair 15

5 października 2017 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z panem Mariuszem Dybichem, który właśnie w tym czasie odwiedził Polskę i Olkusz.
Mariusz Dybich, przez przyjaciół nazywany Mario Mukattam. Olkuszanin. Przez wiele lat pracownik Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze.

Zdjęcia w GALERII.

 

Od ponad dwudziestu lat swoim sercem, energią i kreatywnością wspiera miejscową społeczność Koptów, zamieszkujących Miasto Śmieciarzy, położone w pobliżu wzgórza Mukattam ( Dżabal al-Mukkatam – wzgórze w południowo-wschodniej części egipskiego Kairu).
Jego dziełem są, między innymi, wielkie płaskorzeźby o tematyce religijnej dekorujące ogromne groty sanktuarium schowanego za śmieciami, które dzięki temu stało się sławne i licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. Zasadził i opiekuje się ponad setką drzew upiększających ten teren.
Odznaczony przez Bronisława Komorowskiego w 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu wybitnych osiągnięć Mariusza Dybicha na polu wspierania i podtrzymywania więzi ze społecznością chrześcijańską w Egipcie oraz za działalność społeczną w środowisku Koptów.
Pan Mariusz Dybich ciekawie i barwnie opowiedział o codziennym życiu „najbiedniejszych z biednych”- chrześcijan , Koptów, zajmujących się jedyną dostępną dla nich w kraju muzułmańskim pracą – zbieraniem, segregacją i przetwarzaniem śmieci, obficie „produkowanych” w metropolii jaką jest Kair. Komentując zdjęcia tych, wśród których pracuje, zwrócił szczególną uwagę , że pomimo biedy i prześladowań, zawsze się uśmiechają. „ Bo pieniądze szczęścia nie dają!” – podsumował. „Są inne wartości, o które powinniśmy zabiegać. Miłość i wiara”.
Mówił również o swojej pracy: tej w stacji archeologicznej (zobaczyliśmy na zdjęciach wiele znanych zabytków egipskich) i tej rzeźbiarskiej, wykonywanej jako posługa dla koptyjskiej społeczności (wykuwanie w skale otwartej, zrozumiałej dla wszystkich Biblii), przytoczył szereg ciekawostek z życia codziennego, a na koniec zaprosił wszystkich uczestników spotkania do Kairu, obiecując, że pokaże nam Egipt prawdziwy, nie taki jaki oglądają zwykli turyści.

Spotkanie przygotowała i prowadziła Ewa Cieśla – nauczycielka języka polskiego w ZS Nr 1 w Olkuszu.

learn

Polish Czech Dutch English French German Italian Russian Spanish
21 Marzec 2018 Szczęśliwy numerek: 25

ue logo

moodle

dziennik

bip

pomysł

nabor

progreso

CKiT

podreczniki

Logowanie

Partnerzy szkoły

 

interkonektpzumontersiUElodo drewantranstaktessyskt2000plast metkrakserviscertusmalboxel logic

2018 Copyright ZS Nr 1 Olkusz Rights Reserved