foto1
Czy już wiesz, gdzie spędzisz kolejne lata nauki? Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu czeka na Ciebie! Dlaczego szkoła z zawodem? Zdobycie zawodu po 3-4 latach nauki (oszczędność czasu i pieniędzy). Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych lub podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Łatwiejsze zdobycie pracy (poszukiwane zawody, odbyta praktyka zawodowa).

im. Stanisława Staszica w Olkuszu

Developed in conjunction with Joomla extensions.

biblioteka06biblioteka07biblioteka04biblioteka04

Czy może istnieć szkoła publiczna bez biblioteki, bez zaplecza informacyjnego? Otóż nie.
Na początek może wyjaśnijmy etymologię słowa „biblioteka”. Starożytni Egipcjanie nazywali miejsce przechowywania zbioru zwojów papierowych domem papirusu. Grecy natomiast określili je jako składnicę książek czyli bibliotekę od „biblion” = książka i „theke” = składnica, magazyn. Nazwa ta przeszła do wielu języków współczesnych, choć niektóre narody będące pod wpływem języka łacińskiego, na określenie biblioteki przyjęły nazwę łacińską „librarium” = miejsce przechowywania książek.

Obecnie słowo „biblioteka’ znacznie rozszerzyło swój zakres i posiada wiele znaczeń:

- szafa (mebel) do przechowywania książek;

- pojedynczy lokal, kompleks pomieszczeń lub specjalny budynek służący temu samemu celowi;

- księgozbiór gromadzony i przechowywany przez osobę fizyczną lub prawną

- zbiór programów komputerowych dla danego typu komputera;

- instytucja, organizacja lub zakład publiczny, który zajmuje się gromadzeniem i przechowywaniem książek, czasopism oraz innych materiałów bibliotecznych;

- seria wydawnicza, obejmująca w jednolitej wspólnej formie zewnętrznej dzieła literacki, naukowe bądź publicystyczne.

W każdej grupie społecznej powstawały i powstają biblioteki. A zatem biblioteka jest instytucją społeczną, która gromadzi, opracowuje, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informację o nich.

Status szkolnej biblioteki wyznaczają przepisy oświatowe oraz bibliotekarskie. Według Ustawy o systemie oświaty szkoła publiczna powinna zapewnić uczniom i nauczycielom możliwość korzystania z biblioteki. Natomiast Ustawa o bibliotekach stwierdza, że w każdej szkole publicznej jest prowadzona biblioteka szkolna. W zborach biblioteki szkolnej dominują lektury obowiązkowe i uzupełniające (literatura piękna i popularnonaukowa), podręczniki oraz wydawnictwa poszerzające zainteresowania uczniów.

Biblioteka ZS Nr 1 powstała nieomal równocześnie z powołaniem do życia szkoły. Jednak pierwszy udokumentowany inwentarz księgozbioru datowany jest na 1957 rok. Wtedy to na nowo spisano i skatalogowano ocalałe zbiory biblioteczne. Wcześniejsze inwentarze zaginęły w czasie wojny.

Obecnie zbiory biblioteki liczą 17 549 woluminów ( w tym spora część lektur i literatury fachowej dostosowanej do potrzeb szkoły) oraz 108 zbiorów audiowizualnych. Ostatnio zbiory wzbogaciły się o Filmotekę Szkolną liczącą 55 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych na 26 płytkach DVD wraz z dołączonymi broszurami z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli. Biblioteka szkolna to nie tylko tradycyjna książnica ale nowoczesne media-center, nazywane również centrum multimedialnym bądź szkolnym centrum dydaktyczno – informacyjnym. W lokalu głównym biblioteki znajdują się cztery stanowiska komputerowe z oprogramowaniem Vista, zaopatrzonym dodatkowo w programy multimedialne : Atlas PWN, Powszechna Encyklopedia PWN oraz Słownik PWN.

Prowadzona jest działalność informacyjna na temat literackich nagród : Nobla, Nike i IBBY.

W księgozbiorze biblioteki znajduje się wiele ciekawych pozycji książkowych i stanowiących dużą wartość bibliofilską i antykwaryczną . Należą tu m.in. :

- J. I. Kraszewskiego : Ada : sceny i charaktery wydany nakładem Michała Gluskberga w 1885r;

- J. I. Kraszewskiego : Wybór pism wydany nakładem Józefa Ungra w 1887 roku, wydanie jubileuszowe;

- K. Szajnocha : Jadwiga i Jagiełło wydany w 1902 roku przez Franca Jul. Granowskiego;

- W. Pola : Dzieła poetyckie wydane przez E. Weidenfelda i Brata w 1904 roku.;

- oraz szczególnie cenna dla bibliofilów i historyków 3 tomowa encyklopedia nosząca tytuł Polska, jej dzieje i kultura wydana przez oficynę wydawniczą Trzaski, Everta i Michalskiego w 1927 roku.

„Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka”. Oprócz działalności bibliotecznej, pedagogicznej i wychowawczej bibliotekarze służą jako „lek na całe zło” dla młodzieży. Uczniowie przychodzą nie tylko wypożyczać książki czy korzystać z Internetu ale również by zwyczajnie „pogadać”.

learn

16 Grudzień 2017 Szczęśliwy numerek: 39
Polish Czech Dutch English French German Italian Russian Spanish

moodle